فهرست بستن

احتمال ارتباط بین ویروس های روده و دیابت نوع ۱ | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : شنبه, ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ ۱۷:۲۸

: احتمال رابطه بین ویروسای روده و دیابت نوع ۱

مطالعه گذشته محققان نشون میده حضور طولانی ویروسا در روده ممکنه منتهی به دیابت نوع ۱ شه.

 

در این مطالعه، محققان خون و مدفوع جمع آوری شده از ۹۳ کودک رو طی پروژه "VIGR" مورد بررسی قرار دادن.

 

بررسی نمونه های مدفوع ۱۲۹ ویروس رو که بیشتر در کودکان گرفتار به "جزیره خودایمنی" رو نشون داد.

 

از بین ۱۲۹ ویروس، پنج انتروویروس هم وجود داشت. انتروویروسا دسته ای از ویروسای ssRNA هستن که مربوط به خیلی از بیماریای آدم و پستاندارانه. تحقیقات سرم شناسی تا الان ۶۶ نوع انتروویروس انسانی رو با به کار گیری آنتی بادی اونا شناسایی کرده.

 

دکتر "توماس بریز"(Thomas Briese) استاد اپیدمیولوژی و رهبر این مطالعه گفت: انتروویروسا می تونه از روده به پانکراس کودک گسترش یابد و سیستم ایمنی بدن رو مورد هدف بذاره. دونستن شکلای جور واجور ویروس ها گامی مهم در جهت ایجاد روشای هدف دار نوین واسه پیشگیری و درمان دیابت نوع ۱ه.

 

دیابت نوع ۱ که در گذشته دیابت وابسته به انسولین نامیده می شد و هر سنی رو در بر میگیره اما در کودکان و جوانان شایع تره. بدن افراد گرفتار به دیابت نوع ۱ قادر به تولید انسولین کافی نیس. این نوع شامل ۵–۱۰٪ از شکلای جور واجور دیابت است. در این نوع از دیابت تخریب سلولی سلولای بتا در پانکراس اتفاق میفته. در دیابت نوع ۱، پانکراس هیچ انسولینی ترشح نمی کنه، انسولین هورمونیه که بدن رو قادر می سازه تا گلوکز موجود در غذا رو به انرژی تبدیل کنه. اگه قند موجود در خون نتونه وارد سلولا شه، در رگا جمع شده و نتیجه اون افزایش قند خون است. قند خون بالا کم کم می تونه اثرات جبران ناپذیری رو روی اعضای جور واجور بدن داشته باشه. با وجود اینکه از دیابت نوع ۱ بیشتر به عنوان دیابت دوره نوجوونی یاد می شه ولی امکان ابتلای به اون در هر سنی هست.

 

یافته های این مطالعه در مجله "Scientific Reports" منتشر شد.

 

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *