فهرست بستن

احتمال انتقال آلودگی های شیمیایی از سبزی خوردن و کاهو بالاتر است | بیماری

: احتمال انتقال آلودگیای شیمیایی از سبزی خوردن و کاهو بالاتره

کارشناس بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن اخطار نسبت به این که احتمال انتقال آلودگی از راه “سبزی خوردن” و کاهوها که به طور خام مصرف می شن بیشتره، گفت: خونواده ها باید دقت بیشتری در پاکسازی این گروه از سبزیا به خرج بدن.

محمود نوروزی در گفت وگو با خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه علاوه بر آلودگیای میکروبی، احتمال انتقال آلودگیای شیمیایی به بدن هم از راه میوه ها و سبزیجات هست، گفت: آلودگیای شیمیایی در درازمدت روی بدن آدم تاثیر می ذارن و شامل فلزات سنگین، آفت کش ها، مواد باقی مونده از کودهای شیمیایی و سمومی هستن که در مزارع استفاده میشن.

ایشون اضافه کرد: تغییراتی که آلودگیای شیمیایی در بدن ایجاد می کنن به صورت کم کم و تجمعیه و به اندامای مهم از جمله کبد، کلیه و ریه آسیب می زنه.

نوروزی تاکید کرد: برخلاف آلودگیای میکروبی که با شست وشوی کامل از بین می رن، آلودگیای شیمیایی باید در آزمایشگاها مورد امتحان قرار بگیرن.

کارشناس بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه روند تولید میوه ها از اهمیت بالایی برخورداره، گفت: تولید میوه باید به سمت ارگانیک شدن پیش بره. یعنی باید یه روند تولید طبیعی صورت بگیره که این به معنی کاهش و حذف مواد شیمیایی در مراحل کاشت، داشت و ورداشته.

ایشون در ادامه از انجام کارایی هم جهت با تولید میوه های طبیعی و عرضه اون با “آرم ارگانیک” به بازار خبر داد و گفت: هم اینکه تازگیا غرفه هایی در میادین میوه و تره بار به راه افتادن که میوه های تولید شده به روش طبیعی رو به مشتریان عرضه می کنن، اما این اقدام هنوز پا نگرفته.

نوروزی اضافه کرد: میوه های ارگانیک خالی از سموم و آفت کشایی هستن که به صورت روتین استفاده می شه.

ایشون ضمن اخطار نسبت به این که احتمال انتقال آلودگی از راه “سبزی خوردن” و کاهوها که به طور خام مصرف می شن بیشتره، گفت: خونواده ها باید دقت بیشتری در پاکسازی این گروه از سبزیا به خرج بدن. البته بقیه سبزیا که به شکل پخته در غذاها استفاده میشن، خطری از این واسه ندارن.

شهرخبر

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *