فهرست بستن

احتمال بارداری خارج از رحم در چه زنانی بیشتر است؟ | بیماری

به گزارش ایران ناز حاملگی خارج از رحم یکی از مشکلاتیه که خانوما معمولا نگران اون هستن و چون همیشه شنیده ان که این مسئله مرگباره، ممکنه به محض بارداری دلهره بگیرن. دکتر معصومه یونسی، از آزمایشی میگه که اگه اونو بکنین، خیلی زود می تونین متوجه بارداری خارج از رحمی شید.

معمولا، درصد بارداری خارج از رحم واسه خانوما چقدره؟

معمولا از هر ۵۰ حاملگی، ممکنه یکی از اونا خارج از رحم باشه.

واسه کدوم دسته ها از خانوما احتمال بارداری خارج از رحم بیشتره؟
کسائی که آی یو دی (IUD) دارندو حامله می شن و کسائی که آی یو دی رو در آوردن و بعد از اون سریع باردار می شن بیشتر از همه در خطر بارداری خارج از رحم هستن. علاوه بر اون خانمایی که از قرصای ضد بارداری استفاده می کنن ولی باردار می شن هم جز کسائی هستن که احتمالش زیاده بارداری خارج از رحم رو تجربه کنن. البته عفونتای شدید لگنی، چسبندگیای رحمی و لگنی هم جز دیگه عواملیه که ممکنه این آسیب رو رقم بزنه.

به چه دلیل بارداری خارج از رحم خطرناکه؟
چون اگه جنین به جای رشد در جای مشخص خودش، در لوله یا نزدیک رحم رشد کنه باعث بروز مشکلات جدی می شه. جنین در هر کجا به غیر از داخل رحم شکل بگیره و رشد کنه باعث پاره شدن محل و خونریزی شدید می شه. خونریزی داخلی که در بیشتر مواقع جون آدم رو به خطر میندازه و قبل اینکه اون به بیمارستان برسه ممکنه جانش رو از دست بده. البته این رو هم بگم که این روزا علم شدیدا پیشرفت کرده و احتمال مرگ خیلی کمه، اما به شرطی که خانمای باردار تستای مطمئن رو بدن.

چه تستی؟
به نظر من هر خانمی که باردار می شه باید تست بتا اچ سی جی(Beta H.C.G). رو در دو مرحله بده تا مطمئن شه مشکل بارداری خارج از رحم نداره.

این آزمایش باید به وسیله دکتر نوشته شه؟
نه اگه خود مریض هم درخواست بده قبول کردنیه.

آزمایش خون است یا ادرار؟
آزمایش خون. چون حساس تره و زودتر می تونه دکتر رو به نتیجه برسونه، در این مورد از آزمایش خون استفاده می شه.

علائم بارداری خارج از رحم چیه؟
ممکنه تو یه سری از آدما علامت خاصی نداشته باشه اما شایع ترین حالتی که در زنان ایجاد می شه درد زیر شکم و لکه بینیه. اگه این اتفاقات در دوره بارداری واسه افراد اتفاق بیفته لازمه فرد خیلی سریع به اورژانس مراجعه کنه و آزمایش بده.

خانمایی که در بارداری اول با این مشکل مواجه شدن چند درصد امکان داره بارداری بعدی شون هم خارج از رحم باشه؟
بین ۱۰ تا ۱۳ درصد امکان داره که این اتفاق دوباره واسه این خانوما اتفاق بیفته.

اگه بارداری خارج از رحم تایید شه، چه اتفاقی میفته؟
اگه از مدت زمان حاملگی زیاد نگذشته باشه، میشه این مشکل رو با دارو حل کرد اما اگه جنین بزرگ باشه و مدت خیلی از زمان بارداری گذشته باشه به احتمال زیاد نیاز به جراحی داره. در بعضی موارد با سوراخ کردن شکم میشه جنین رو خارج کرد امادر بعضی موارد باید شکم به طور کامل باز شه.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *