فهرست بستن

احتمال بروز بیماری آلزایمر با مشکلات خواب | بیماری

: احتمال بروز مریضی فراموشی با مشکلات خواب

: کسائی که به آپنه خواب گرفتار شدن حتما باید به درمان اون بپردازید، چون احتمال دچار شدن به مریضی فراموشی در این مواقع هست و اگه فرد به فراموشی هم دچار نشه، آپنه خواب می تونه باعث ایجاد تشکیل مشکلات شناختی شه. در این مقاله از دکتر سلام به مشکلات مشکلات خواب پراختیم. با ما همراه شید.

یافته های سه مطالعه نشون داده که مشکلات تنفسی طی خواب ممکنه نشونه ای از خطر زیاد شده واسه دچار شدن به مریضی فراموشی باشن.

محققان به این نکته هم اشاره داشتن که درمان بیماریایی مانند آپنه خواب و هایپوپنیا (تنفس کم عمق) ممکنه خطر دچار شدن به زوال عقل رو کاهش داده یا دست کم پیشرفت اونو از جا در آورد کنه.

با این وجود، فارگو به این نکته اشاره داشته که این تحقیقات تنها ارتباطی بین مشکلات خواب و مریضی فراموشی رو تلاش می کنن و نشون دهنده یه رابطه دلیل و معلولی نیستن. اما شاید پیشرفت پلاک آمیلوئیدی که نشونه ای از مریضی آلزایمره موجب تشکیل مشکلات خواب شه.

افراد گرفتار به آپنه خواب باید به درمان این مشکل دست به کار شن، چون اگه حتی به مریضی فراموشی هم گرفتار نبوده و هیچوقت هم به این مریضی گرفتار نشن، آپنه خواب می تونه موجب تشکیل مشکلات شناختی در اونا شه.

آپنه خواب از هر ۱۰ مرد، سه نفر و از هر پنج زن، یه نفر رو تحت تاثیر قرار میده. این شرایط وقتی شکل میگیره که راه هوایی بالایی تقریبا یا به طور کامل بسته شده باشه، که مکث در تنفس هنگام خواب رو موجب می شه.

در مطالعه، آپنه خواب با افزایش پیشرفت پلاک بتا-آمیلیوئید در مغز در رابطه بوده. به گفته محققان، مشکلات خواب آهنگ پیشرفت پلاک آمیلوئیدی رو هم در افراد گرفتار به زوال عقل و هم در آدمایی که به اون گرفتار نیستن، تسریع می کنه.

، محققان به این نتیجه رسیدن که آپنه خواب با افزایش رسوب بتا-آمیلوئید در مغز و کاهش بتا-آمیلوئید در مایع نخاعی در رابطه بوده. هم اینکه، اونا افزایش سطوح پروتئین تاو – یکی دیگه از نشانگرهای مریضی فراموشی – رو دیدن.

در مطالعه اول به رهبری آماندا شیم از کالج ویتون، محققان تجمع پلاک آمیلوئیدی در مغز بیشتر از ۵۰۰ نفر که به زوال عقل گرفتار نبودن رو بررسی کردن.

یافته ها نشون داد که افراد گرفتار به مشکلات خواب نسبت به اونایی که از مشکلات خواب رنج نمی بردن، دارای پلاک بیشتری هستن.

علاوه بر این، تیم پژوهشی شیم ارتباطی بین پلاک و آدمایی که حامل ژن APOE-e4 – یه عامل خطرآفرین ژنتیکی واسه مریضی فراموشی – بودن، پیدا نکردن.

به گفته شیم، این نشون میده که آپنه خواب ممکنه به صورت جداگونه با پلاکای مغزی در رابطه باشه.

در مطالعه دوم، مگان هوگان و همکارانش تجزیه و تحلیلی مشابه رو انجام دادن که به بررسی اثرات مشکلات خواب روی تقریبا ۸۰۰ نفر با نشونه های اولیه مشکلات حافظه و تفکر که به نام مشکل شناختی ناچیز شناخته می شه، می پرداخت.

تیم هوگان هم فهمید سطوح بتا-آمیلوئید در آدمایی که مشکلات خواب داشتن بیشتر از اونائیه که به این مشکلات گرفتار نبودن.

به گفته هوگان، با اینکه مشکل شناختی ناچیز حتما به زوال عقل منجر نمی شه، اما افراد گرفتار در خطر بیشتری واسه دچار شدن به مریضی فراموشی یا دیگه شکلای جور واجور زوال عقل قرار دارن. این یافته ها نشون میده که آپنه خواب ممکنه نابودی شناختی رو آسون کنه.

در مطالعه سوم، تیم دکتر امینگو مایکل بوبو، شرایط دو گروهی که در مطالعه اول و دوم بررسی شده بودن و هم اینکه ۳۰۰ نفر گرفتار به مریضی فراموشی رو مورد مطالعه قرار داد.

تیم پژوهشی به رابطه بین آپنه خواب و سطوح بتا-آمیلوئید در مریضایی با مشکل شناختی ناچیز و در بیماران گرفتار به فراموشی رسید. علاوه بر این، پیشرفت پلاک در مریضایی که مشکلات خواب داشتن، چه از کارکرد مغزی عادی بهره مند بوده یا مشکل شناختی ناچیز داشتن، سریع تر انجام می شد.

هم اینکه، بتا-آمیلوئید در مایع نخاعی کم شده و هر چی سریع تر در مغز زیاد شده بود. سطوح پروتئین تاو هم در میان افراد گرفتار به مشکلات خواب، چه کارکرد روانی عادی داشته یا به مشکل شناختی ناچیز گرفتار بودن، زیاد شده بود.

به گفته بوبو، مشکلات خواب که موجب می شن مغز به اندازه کافی اکسیژن نگیره، ممکنه دلیلی واسه افزایش پیشرفت پلاک باشن. از اونجایی که روشای درمانی موثر واسه مشکلات خواب وجود دارن، یه روش واسه پیشگیری بالقوه از دچار شدن به مریضی فراموشی و/یا پیشرفت اون درمان آپنه خواب هستش.

.

منبع : hidoctor.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *