فهرست بستن

احتمال بروز بیماری های ویروسی در حج به علت گرمای هوا/لزوم توجه به توصیه پزشکان کاروان ها | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : دوشنبه, ۰۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۴۱

سخنگوی وزارت بهداشت با توضیح دادن این موضوع که سازمان حج و زیارت و جمعیت هلال احمر اقدامات لازم رو جهت سلامتی حجاج قبل از اعزام اونا انجام دادن، اضافه کرد: طبق غربالگری و معاینات، آدمایی که شرایط جسمی مناسبی نداشته باشن به حج اعزام نمی شن. 

به گزارش ایسنا و به گفته وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی خود اضافه کرد: هم اینکه واکسیناسیون و آزمایشات دیابت و فشار خون هم واسه حجاج انجام شده. طبق گزارشای رسیده، الان شرایط نسبت به سالای گذشته بهتره و سازمان حج و زیارت و هلال احمر هم بر مواردی مثل بهداشت مواد غذایی و محل اسکان نظارت دارن. 

 

ایشون با توضیح دادن این موضوع که از دید امکانات بهداشتی و درمانی هم در مکه و مدینه پیش بینیای خوبی انجام شده، گفت: به دلیل گرمای هوا و تراکم زیاد افراد و سخت بودن اعمال حج، احتمال بروز مریضیای ویروسی هست و با در نظر گرفتن سن افراد ممکنه قدرت دفاعی بدن ناخواسته کاهش پیدا کنه. پس بهتره به پیشنهادای بهداشتی و درمانی پزشکان و مدیران کاروانا حتما توجه شه.

 

ایشون تاکید کرد: رعایت بهداشت فردی، شست و شی تکراری دستا، استحمام روزانه، مصرف آب بطری و دوری از مصرف غذا در خارج از سیستم آشپزخانه کاروان به وسیله حاجیان الزامیه.

 

حریرچی با توضیح دادن این موضوع که واسه مریضایی که نیاز به انجام دیالیز دارن، این اقدام درمانی در شرایط به طور کامل بهداشتی، مشابه کشور انجام می شه و از این واسه هیچ نگرانی خاصی موجود نیس، گفت: هم اینکه در صورت نیاز، تزریق خون به حاجیان در شرایط استاندارد و مناسب انجام می شه.

 

 سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه در جواب به سوالی در مورد تاثیر اندازه ارز بر قیمت دارو و لوازم پزشکی، گفت: با در نظر گرفتن سیاست دولت و مجلس مبنی بر تخصیص ارز کافی با اندازه دولتی واسه تامین این موارد، خیلی روشن اعلام می کنم که قیمت دارو و لوازم پزشکی در کشور هیچ ارتباطی با قیمت ارز آزاد نداره و همونطور که اعلام کردیم، رشد قیمت کل سبد دارویی کشور، زیر اندازه تورم و فقط برابر ۹ درصد واسه کل سال ۹۷ه.

 

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ۹۸ درصد داروی مصرفی کشور در داخل کشور تولید می شه و با تصمیمات و اقدامات انجام شده و فعالیت شبانه روزی وزیر بهداشت و خدمتگزاران مردم در بخش سلامت، الان کمبود دارو برابر روال چهار سال گذشته و مشابه کشورای غربی در حد ۱ الی ۱.۵ درصد کل داروی مصرفی کشوره. به خاطر همین تاکید می کنم که رسانه ها، داروسازان و پزشکان و خصوصا بیماران و مردم، نگران تامین دارو نباشن و جنگ روانی و اقدامات دشمنان رو با صلابت شکست بدن.

 

ایشون در مورد تعرفه خدمات و اندازه حقوق و دستمزد، گفت: روال قانونی تعیین اندازه تعرفه و دستمزد واسه تموم مشاغل مشخصه و قاعدتا روال تعیین دریافتیای پزشکان و پرستاران عزیز و کارکنان بخش سلامت، مشابه بقیه مشاغل مثل استادان دانشگاه، کارکنان دولت، کارگران و اصناف جور واجور هستش.

 

حریرچی گفت:  ازهمه پزشکان، داروسازان، پرستاران و تموم کارکنان بخش سلامت که بر خلاف تاخیر بیشتر از چندین ماهه در دریافتی کارانه به خدمت شبانه روزی به مردم مشغول هستن، کمال تشکر رو دارم. هم اینکه تاکید می کنیم که خود جامعه پزشکی و سازمان نظام پزشکی مراقب تعداد معدودی افراد متخلف در مورد تعرفه باشن.

 

ایشون  با تاکید بر این که وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی، سازمان تعزیرات حکومتی و بقیه دستگاه های نظارتی خصوصا در شرایط فعلی به وظایف ذاتی خود در نظارت و برخورد با متخلفین به صورت شدید شدن یافته عمل میکنن، اضافه کرد: از بیماران عزیز و مردم هم می خوام که هرگونه تخلفی مثل تعرفه ای و بقیه موارد مثل کمبود شکلای جور واجور یا برگشت به خارج بیمارستان رو به شماره ۱۹۰ اعلام کنن.

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *