فهرست بستن

احتمال درمان آرتروز با داروی آرتریت روماتوید پیشرفته | اطلاعات دارویی

دارویی که معمولا واسه بیماران گرفتار به آرتریت روماتوید پیشرفته تجویز می شه، ممکنه بتونه هزاران مریض گرفتار به مراحل اولیه آرتروز رو از معلولیت نجات دهد.

آزمایشا نشون داده که داروی “ریتوکسیماب”، که با نام تجاری “مبترا” (MabThera)،پخش می شه، می تونه تقریبا به طور کامل از پیشرفت این مریضی در غضروف آدمایی که تازگیا به این مریضی گرفتار شدن، جلوگیری کنه.

به تنهایی در بریتانیا هر ساله نزدیک به هیجده هزار مورد جدید دچار شدن به آرتریت روماتوید شناسایی می شن.

کارشناسان می گن این یافته جدید، که در کنفرانس ای یو لار (EULAR)، مطرح شده، ممکنه به تحولی در درمانای الان واسه آرتروز منجر شه.

“موسسه ملی بهداشت و برتری در درمانای بالینی” میگه الان ریتوکسیماب فقط وقتی تجویز می شه که بقیه داروهای خاص آرتروز موسوم به “تی ان اف”، کارساز نبوده.

اما تازه ترین مطالعه ای که با مشارکت ۷۵۵ مریض انجام شده، نشون داده که اگه این دارو در اول تظاهرش در بدن آدم، همراه با درمان با طلا (از طلا واسه درمان بعضی آرتروزها استفاده می شه)، واسه مریض به مدت یه سال تجویز شه، نه فقط علائم مریضی کم میشه بلکه آسیب به مفاصل اونو تقریبا به طور کامل متوقف می کنه.

در تحقیق گذشته، داروی ریتوکسیماب رو واسه آدمایی تجویز کردن که شش ماه یا کمتر، از ابتلای اونا به مریضی آرتروز نگذشته بود. محققان فهمیدن که از بین اونا حدود هفتاد درصد تا یه سال از شروع درمان، با آسیب به مفاصلشان مواجه نشدن. هم اینکه آسیب به مفاصل این گروه بعد از شش ماه مصرف دارو، تقریبا به طور کامل متوقف شد.

داروی ریتوکسیماب دستگاه ایمنی بدن رو هدف قرار میده چون از جمله دلایل اصلی تخریب مفاصل در مریضی آرتریت روماتوید، حمله دستگاه ایمنی به مفاصل و غضروف بدن انسانه.

در بریتانیا تخمین زده شده که هزینه مستقیم و غیر مستقیم دچار شدن به آرتریت روماتوید واسه دولت هر ساله بین چهار تا پنج میلیارد پونده که بخش کلی اون به خاطر پرداخت بیمه بیکاری به بیمارانیه که قادر نبوده ان به اشتغال خود ادامه.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *