فهرست بستن

احتمال سوءرفتار پزشکان مرد بیشتر است | بیماری

یه بررسی در استرالیا نشون میده که پزشکان مرد ۴ برابر با احتمال بیشتر نسبت به همکاران زن شون ممکنه به خاطر سوءرفتار تحت اقدامات انضباطی قرار گیرند. به گزارش خبرگزاری فرانسه محققان در دانشگاه ملبورن به موشکافی  ۴۸۵ مورد در استرالیا و نیوزیلند در فاصله سالای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ پرداختن که در اونا پزشکان به خاطر سوءرفتار مقصر شمرده شده بودن و مورد تنبیه قرار گرفته بودن.

این محققان به این نتیجه رسیدن در کل از هر ۱۰ هزار دکتر شش نفر در هر سال استرالیا و نیوزیلند بوسیله هیاتای داوری که توانایی لغو پروانه طبابت اونا رو داشتن، تنبیه شده بودن، و پزشکان مرد اکثریت غالب موارد رو تشکیل می دادن. وقتی این ارقام با در نظر گرفتن تعداد کمتر پزشکان زن، و ساعات کمتری کاری اونا به طور میانگین، کاهش شدن، نشون داده شد که پزشکان مرد با احتمال ۴ برابر بیشتر نسبت به همکاران زن شون مورد تنبیه انضباطی قرار می گیرن.

براساس این بررسی که در جورنال پزشکی استرالیا منتشر شده، کارشناسان زنان و زایمون وروانپزشکان مورد بیشترین اندازه تنبیهات انضباطی قرار گرفته بودن، و در رده بعدی پزشکان عمومی قرار داشتن. پزشکان بیشتر از همه به خاطر سوء رفتار جنسی (۲۴ درصد)، و در رده بعدی به خاطر تجویز غیراخلاقی یا غیرقانونی دارو (۲۱ درصد) احضار شده بودن. هشت درصد موارد هم مربوط به مرگ مریض می شد.

سرپرست این تحقیق، کاتی الکین از دانشکده حقوق و دانشکده بهداشت جمعیتی ملبورن گفت که وجود این فرق جنسیتی اونو غافلگیر کرده. اون گفت در اکثریت موارد بیماران دچار یه آسیب جسمی یا روانی تشخیص داده شده بودن. الکین گفت: "این یافته ها نشون دهنده اون هستش که هیاتای داوری و کمیته های انضباطی نقش خود رو واسه حفاظت از عموم، نسبت به صورتی مساوی تفسیر می کنن."

"این هیاتا در بیشتر موارد آماده بودن که سوءرفتار پزشکان رو بدون توجه به اینکه باعث آسیب بیماران شده باشه یا نه، مجازات کنن. این وضعیت نشون دهنده اون هستش که مسئولان انتظامی در این موارد صرف نظر نمی کنن- و تلاش می کنن با موارد سوءرفتار حرفه ای که خطراتی واسه اجتماع ایجاد می کنن، فعالانه برخورد می کنن."

منبع : همشهری آنلاین

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *