فهرست بستن

احتمال عقب ماندگی ذهنی کودک با قطع یکباره داروهای ضد بارداری | اطلاعات دارویی

روانپزشک و برنده جایزه ویژه۲۰۰۸ سازمان جهانی بهداشت گفت: براساس تحقیقات انجام شده مادرانی که داروهای جور واجور مخصوصا ضدبارداری رو مصرف کرده و یهو اونو قطع می کنن بیشتر از بقیه افراد مستعد تولد فرزندان گرفتار به عقب مونده ذهنی (سندرم داون) هستن.

دکتر غلامعلی افروز در گفت و گو با ایرنا درباره یافته های تحقیق خود با عنوان “بررسی ویژگیهای زیستی، شناختی، روانی و اجتماعی بچه های داون” که در نشست سازمان جهانی بهداشت ارائه شد، اظهارداشت: این تحقیق نشون میده احتمال تولد بچه گرفتار به عقب مونده ذهنی در والدینی که RH هر دو منفیه، هست که بررسیها در این مورد بازم هست .

ایشون گفت: هم اینکه یافته های این تحقیقات حاکیست که شرایط روانشناختی پدر و مادر در مورد ایجاد رابطه زناشویی قوی از عوامل بسیار مهم در پیشگیری از تولد این فرزندانه چون سردمزاجی و نارضایتی در ایجاد رابطه زناشویی می تونه ایجاد کننده مشکلات کروموزومی و تولد کودکان گرفتار به عقب مونده ذهنی شه.

به گفته افروز، از دیگر یافته های بدست اومده، اینه که با در نظر گرفتن اینکه در سه ماهه دوم بارداری به دلیل اینکه در ۱۶هفتگی روح در جنین دمیده می شه، شنوایی و رشد هوشی اون شروع شده و بیشتر از سه برابر بزرگسالان نیاز به اکسیژن داره و اگه این دوره با فصل زمستون تداخل کنه (کمبود اکسیژن، انرژی خورشید، درصد ویتامین e, k کم شده)، اندازه افسردگی مادر، خستگی روانی زیاد می شه اگه در تابستون که وفور ویتامین هاست امکان بروز اینجور مشکلاتی در جنین و ابتلای ایشون به این مریضی کمتر می شه.

ایشون اضافه کرد: کودکان عقب مونده ذهنی بزرگترین گروه کودکان استثنایی با علایم بالینی شامل چشمهای مورب و گردن کوتاه هستن که مجامع جور واجور علمی واسه به دست آوردن جزییات بیشتر و یافته های جدید در مورد این گروه، جوایزی رو به محققان اهدا می کنن.

افروز ادامه داد: کودکان داون که با عنوان منگول نامیده می شن به جای ۴۶ کروموزوم دارای ۴۷ کروموزوم هستن این بیماران در گذشته بیشتر از ۱۰تا ۱۲سال عمر نمی کردن اما الان با افزایش دامنه عمرشون از ۵۰ تا ۶۰ سال، اندازه سقط جنین قبل از تولد اونا هم کم شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *