فهرست بستن

احتمال نصب دستگاه های شوک قلبی دراماکن عمومی/ خریدلوازم پزشکی توسط بیماران دربیمارستانها ممنوع | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : دوشنبه, ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۳۶

: احتمال نصب دستگاه های شوک قلبی دراماکن عمومی/ خریدلوازم پزشکی به وسیله بیماران دربیمارستانها ممنوع

سخنگوی وزارت بهداشت از ابلاغ آیین نامه ای به بیمارستانای خصوصی، خیریه و عمومی غیردولتی و زور اونا به تامین لوازم لازم بیماران در داخل بیمارستان خبر داد و گفت: بر این پایه این بیمارستانا وظیفه دارن لوازم لازم بیماران رو براساس قیمتای مصوب درج شده در سایت اداره کل لوازم پزشکی وزارت بهداشت جفت و جور و از برگشت بیماران به خارج از بیمارستان اکیدا دوری کنن. 

به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری وزارت بهداشت با اشاره به ابلاغ آئین نامه ای درباره زور بیمارستانای خصوصی، خیریه و عمومی غیردولتی به تامین و جفت و جور لوازم پزشکی لازم بیماران در داخل بیمارستان گفت: کلیه بیمارستانای کشور مثل دولتی، خصوصی، خیریه و عمومی غیردولتی مجبور به تامین و جفت و جور لوازم پزشکی لازم بیماران در داخل بیمارستان واسه خدمات تشخیصی و درمانی و هم اینکه نبود برگشت مریض به خارج از بیمارستان شدن. باید توجه کرد تا قبل از تاریخ ۵ خرداد ماه این موضوع منحصر به بیمارستانای دولتی بود، اما الان واسه بقیه بیمارستانا هم اجرا می شه.

 

ایشون اضافه کرد: این اقدام واسه افزایش رضایت بیماران و جلوگیری از گران فروشی و حذف روابط ناسالم مالی و هم اینکه خیال راحت از استفاده لوازم با اصالت و ایمن واسه بیماران انجام شده. طبق این بخشنامه بیمارستانای خصوصی، خیریه و عمومی غیردولتی وظیفه دارن لوازم لازم بیماران رو براساس قیمتای مصوب درج شده در سایت اداره کل لوازم پزشکی وزارت بهداشت جفت و جور و در داخل بیمارستان در اختیار بیماران بذارن و از برگشت بیماران به خارج از بیمارستان اکیدا دوری کنن.

 

ایشون در ادامه صحبت هاش با بیان اینکه حوادث ترافیکی در نیمه اول دهه ۸۰ دومین دلیل مرگ و میر در کشور بوده است، گفت: با اقدامات زیاد و هماهنگیای بین بخشی طی ۱۰ سال منتهی به سال ۹۵ اندازه مرگ به وجود اومده به وسیله حوادث ترافیکی ۳۱.۷ درصد و اندازه مرگ زودرس به وجود اومده به وسیله حوادث ترافیکی ۳۷ درصد کاهش پیدا کرده که این کاهش پیشرفت مناسبی رو در این بخش نشون میده. این در حالیه که حالا حوادث ترافیکی سومین عامل مرگ و میر ایرانیان و دومین عامل مرگ و میر زودرس ایرانیان رو به خود اختصاص میدن.

 

ایشون اضافه کرد: در سال ۱۳۷۰ سالای از دست رفته عمر ایرانیان به دلیل حوادث ترافیکی برابر یه میلیون و ۹۰۰ هزار سال بوده که با وجود افزایش ۴۳ درصدی جمعیت در ۲۵ سال گذشته و افزایش چند برابری تعداد خودرو و موتورسیکلت در این چند سال، سالای از دست رفته عمر به دلیل حوادث ترافیکی به اندازه ۴۴ درصد کاهش پیدا کرده و به یه میلیون و ۶۲ هزار سال از دست رفته عمر رسیده.

 

حریرچی ادامه داد: از سال ۸۴ تا ۹۶ یعنی طی ۱۲ سال تعداد خودروهای کشور ۱۶۶ درصد و تعداد موتورسیکلتای کشور ۱۸۷ درصد زیاد شده، اما افزایش اندازه مصدومین به وجود اومده به وسیله حوادث ترافیکی به نسبت بسیار کمتر بوده و در این ۱۲ سال تعداد مصدومین ترافیکی ۲۱ درصد رشد کرده، اما نکته بسیار مهم اینه که اندازه مرگ و میر به وجود اومده به وسیله حوادث ترافیکی از اندازه بسیار زیاد ۲۷ هزار و ۷۵۵ نفر در سال ۸۴ به اندازه زیاد ۱۵ هزار و ۹۳۲ نفر در سال ۹۶ کم شده. این کاهش خیره کننده ۴۲ درصدی در اندازه مرگ و میر به وجود اومده به وسیله تصادفات بر خلاف افزایش ۱۶۶ درصدی خودرو و ۱۷۸ درصدی موتورسیکلتا اتفاق افتاده و این موضوع نتیجه اقدامات مهم به وسیله سازمانا و دستگاه های جور واجور بوده که این اقدامات هنوز کافی نیس و اکتفا به اقدامات قبلی می تونه موجب پسرفت و یا نبود بهتر شده های شه. یعنی علاوه بر موندگاری و جا انداختن اقدامات قبلی باید اقدامات مهم و نوین دیگری هم واسه کاهش حوادث ترافیکی و مصدومین و مرگ و میر به وجود اومده به وسیله اون انجام شه.

 

حریرچی هم اینکه گفت: باید توجه کرد که اندازه مرگ و میر به وجود اومده به وسیله حوادث ترافیکی در سال ۹۵، ۱۵ هزار و ۹۳۲ نفر بوده، اما در سال ۹۶ به ۱۶ هزار و ۲۰۱ نفر رسیده که نشون دهنده افزایش ۱.۷ درصدیه. هم اینکه در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ افزایش کمتر از یه درصدی رو هم در مصدومین کشور تماشاگر بودیم. در عین حال در سال ۹۶ در هر ۳۲ دقیقه یه مرگ به وجود اومده به وسیله حوادث ترافیکی داشتیم که یعنی ۴۴ نفر در هر روز می شه. هم اینکه در این سال تعداد بار مراجعه مصدومین ترافیکی واسه دریافت اقدامات درمانی مثل بستری و سرپایی ۸۲۷ هزار بار بوده که رقمی خیلی با اهمیته. باید توجه کرد که در این بخش باید اقدامات زیادی در سه زمینه ارتقای فرهنگ مردم، بهبود جاده ها و بهتر شدن وضعیت خودروها انجام شه.

 

آمارهای غیرواقعی از وجود ناامنی غذایی در سیستان و بلوچستان

حریرچی در ادامه صحبت هاش به ارائه بعضی آمارهای غیرعادی از وجود ناامنی غذایی در سیستان و بلوچستان اشاره و اعلام کرد: ما تحقیقات زیادی در این مورد انجام دادیم و استان سیستان و بلوچستان رو رصد می کنیم. طبق رصدهای ما اندازه ناامنی شدید غذایی در این استان ۲.۲ درصده و اندازه ناامنی متوسط غذایی حدود ۱۴ درصده. پس اعدادی که در این مورد اعلام شده مورد تایید ما نیس. در مورد لاغری هم اندازه گیریای لازم رو انجام می دیم. طبق بررسیامون اندازه لاغری کشوری ۴ درصده و در سیستان و بلوچستان این اندازه ۵.۹ درصده. این در حالیه که در گذشته این اندازه ۱۹ درصد بوده. هم اینکه اندازه کم وزنی در کشور و معمولا در کودکان ۳.۸ درصده و در سیستان و بلوچستان بیشتر از متوسط کشور و ۱۲.۴ درصده اما باید توجه کرد که نسبت به گذشته کاهش زیادی داشته. چون که در گذشته این اندازه ۲۷ درصد بوده.

 

اضافه کردن سبوس به نون در نانواییا آری یا خیر؟

حریرچی در ادامه صحبت هاش در جواب به سوالی درباره مصرف نون سبوس دار، گفت: یه وقتی آرد سبوس دار  اصلیه؛ یعنی بعضی از نانواییای خاص که بیشتر نانواییای فانتزی هستن از اول آرد سبوس دار دارن و مصرف این نون به طور کامل مورد تاییده. هم اینکه بعضی از آردهای عادی ما اندازه سبوس گیریشان متداوله. مثلا نون سنگک نسبت به نون لواش سبوس بیشتری داره و این آرد مشکلی نداره، اما در بعضی نانواییا به آرد معمولی سبوس اضافه می کنن که اگه این اتفاق کنترل شده نباشه، می تونه مشکلاتی بسازه. پیشنهاد می شه که مردم از مصرف نونای معمولی به سمت نانهایی که سبوس بیشتری دارن مانند نون سنگک برن و از نونای سبوس داری که در مراکز معتبر جفت و جور می شن که شکلای جور واجور اون مانند نون جو و … وجود دارن، استفاده کنن، اما حتما باید با موارد غیرمجازی که سبوس غیرمناسب به کار می رن برخورد شه.

 

ماجرای کمک سلبریتیا به بیماران

ایشون در ادامه در جواب به سوالی درباره سلبریتیایی که واسه کمک به بیماران وجوه نقدی جمع آوری می کنن، گفت: در همه جای دنیا افراد هنرمند و ورزشکار افراد مورد علاقه مردم هستن که مبادرت به جمع آوری پول و پله و سرمایه یا کمکای غیر نقدی می کنن. این کار کلا مورد تایید ماست و باید گسترش یابد. در عین حال هیچ مورد تخلفی در بین افراد درجه یه از این بخش نداشته ایم، اما تخلفاتی در افراد درجه دو دیده شده که مراجع قانونی باید با اون برخورد کنن.

 

آخرین وضعیت پرداخت مطالبات شرکتای لوازم پزشکی

حریرچی در جواب به سوالی درباره مطالبات شرکتای لوازم پزشکی، گفت: به دلیل تاخیر بیمه ها در پرداخت معوقات، تاخیر زیادی در پرداخت مطالبات تامین کنندگان خدمات جور واجور مثل دارو، لوازم پزشکی، غذا و کارکنان بیمارستانی داریم که با اقدامات ماه های گذشته و با در نظر گرفتن تخصیصایی که داده شد، بهبود نسبی در این مورد اتفاق افتاد که ایده آل نیس. از طرفی باید توجه کرد که یکی از روشای تامین مالی کشور ارائه اوراقه. پس با در نظر گرفتن مصوبات مجلس و روشای نوین مالی و بعضی اجبارهایی که وجود داشت از اوراق واسه پرداخت معوقات استفاده شد. باید توجه کرد که اگه اوراق دو ساله به تامین کنندگان داده می شه، سود هرساله اش هم محاسبه می شه. البته شک نداشته باشین پرداخت نقدی ایده آله، اما الان شرایط به این شکله.

 

تخلفات در بخش لوازم پزشکی رو به ۱۹۰ اطلاع بدین

ایشون درباره قیمت گذاری لوازم پزشکی هم گفت: این یه سریال تکراریه و همیشه فروشندگان و تولیدکنندگان خواهان زیاد شدن قیمت و کنترل کنندگان بازار و مصرف کنندگان خواهان قیمت متعادل هستن. ما در قیمت گذاری نوسانات قیمتی رو دید کرده و در جهت پشتیبانی از تولید داخل اقدامات لازم رو انجام می دیم و در بخشایی هم افزایشا رو اعمال کردیم و در بیشتر موارد قیمتا مساوی س.

 

ایشون تاکید کرد: همه ارائه کنندگان وظیفه دارن طبق قانون از قیمتای اعلام شده لوازم پزشکی پیروی کنن و مردم و بیمارستانا هم تخلفات رو در مورد قیمت لوازم پزشکی و در مورد کمبودها علاوه بر سامانه ۱۹۰ به تعزیرات حکومتی هم اطلاع بدن.

 

وزارت بهداشت پیگیر نصب دستگاه های شُک قلبی در اماکن ورزشی و عمومی

حریرچی در جواب به سوالی درباره مرگای یهویی هم گفت: در منابع علمی عنوانی به نام مرگ یهویی هست که یکی از عوامل قابل توجه مرگه؛ یعنی فردی سالم و بدون سابقه مریضی یهویی فوت می کنه که این اتفاق بیشتر در جوانان اتفاق می افته و شایع ترین علتش بیماریای قلبی است؛ طوریکه بعضی سکته های قلبی رگ قلب رو می بندن و باعث می شن که خون به عضله نرسه یا اینکه بعضی از عروق اصلی قلب می تونن منتهی به مرگ یهویی شن. یکی از روشای جلوگیری از این موضوع نصب دستگاه های شک قلبی در اماکن عمومیه. در این مورد پیگیر ابلاغ و اجرای آئین نامه ای در این بخش هستیم؛ چون که ثابت شده نصب این دستگاه ها می تونه فرد رو نجات دهد. پس پیگیریم تا این دستگاه ها رو در اماکنی مانند اماکن ورزشی و عمومی نصب کنیم.

 

حریرچی در جواب به سوالی درباره حذف دفترچه بیمه در بخش بستری گفت: در این مورد آمادگیای لازمه. البته مردم بازم دفترچه هاشون رو دارن، اما سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت کارایی انجام دادن تا بحث حذف دفترچه بیمه بدون هیچ مشکلی پیش رود.

 

رصد کمبودهای دارویی در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت در جواب به سوال دیگری درباره بعضی کمبودهای دارویی در کشور گفت: ما اندازه کمبودهای دارویی رو رصد کرده و در سایت سازمان غذا و دارو اعلام می کنیم. البته یه سری مشکلات در مورد نقدینگی شرکتای دارویی تولید کننده و پخش کننده داشته ایم که پیگیر رفع اونا هستیم. در عین حال کمبود ۳۰ تا ۵۰ قلمی هم در این بازار گسترده دارو پیشگیری ناپذیره. بدیش اینه در این شرایط در بعضی موارد می بینیم که جنسی هست، اما بعضی شرکتا می گن فقط به طور نقد اونو می فروشیم. باید توجه کرد که هیچکی با دلاری بالاتر از اندازه مصوب، وارداتی انجام نداده و کلی واردات دارو با دلار ۳۸۰۰ تومانی بوده. حال بعضی می گن که اگه این محصول رو که با دلار ۳۸۰۰ تومانی خریده ان با همون قیمت بفروشن، نمی تونن اونو جانشین کنن. این در حالیه که این حرف، حرفی غیرعادیه که بدیش اینه قبح اون ریخته.

 

ایشون اضافه کرد: وقتی که در ژاپن سونامی اومد خیلی از افراد یا از سودشون بیخیال شدن و یا اونو کمتر کردن، اما بدیش اینه در کشور ما در شرایط سخت قیمتا بالا میره. مثلا در زمان زلزله می بینیم که قیمت کانکس سه برابر می شه. این رفتارها غلطه. در شرایطی که دشمن خارجی ما رو تحریم می کنه باید در داخل کارایی انجام بدیم که مردم ضرر نکنن. ما به طور کامل بازار دارو رو رصد می کنیم و کسائی که در این دوران سخت هم جهت با منافع مردم قدم بردارن از منافع و مواهب دوران گشایش استفاده می کنن.

 

ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار شرکتای دارویییارانه دارو به بیمه ها رفت

حریرچی در جواب به سوال ایسنا درباره پرداخت ما به التفاوت اندازه ارز به تولید کنندگان و وارد کنندگان دارو گفت: در اول قرار بود ارز ۳۸۰۰ تومانی بدیم و بعد ما به التفاوت اندازه ارز به شرکتا پرداخت شه، اما بعدا تدبیری شد مبنی بر اینکه شرکتای دارویی ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کنن و براساس همون ارز به اونا قیمت داده شه و یارانه هم به بیمه منتقل شه. پس الان شرکتای دارویی ارز ۴۲۰۰ تومانی می گیرن و یارانه اونم به شرکتای بیمه منتقل می شه تا به مردم فشاری وارد نشه. باید توجه کرد که کل زیاد شدن قیمت مون در این بخش کمتر از اندازه تورم بوده. اما بعضی وارد کنندگان می گن اگه ما الان دارو رو با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد کنیم از کجا معلوم که یکسال دیگه هم قرار باشه با همین قیمت کار کنیم. این در حالیه که دولت اطمینان داده که تا آخر سال نوسانات اندازه ارز کمتر از چند درصد هستش. به هر حال به اندازه کافی در بیرون مرز کشور دشمنایی داریم که کارای ابلحانه هم انجام میدن اما در داخل کشور باید وفاق و یکدستی وجود داشته باشه تا بتونیم مشکلات رو حل کنیم. امروز صبح طبق گزارش معاونت غذا و دارو درباره دارو و لوازم پزشکی یه مورد هم نیس که اونو وارد کرده باشن و به اون ارز تخصیص داده نشه. پس الان دارو و لوازم پزشکی جزو اولویتای اول کشوره و قیمت هم از راه بیمه ها جبران می شه.

 

ایشون در جواب به سوالی درباره درخواست بعضی از انجمنای خیریه مبنی بر ورود یه داروی خاص گفت: انجمنای خیریه و پشتیبانی از بیماران واسه کمک هستن نه واسه تزریق نگرانی و فشار. باید توجه کرد که در خیلی از کشورای پولدار هم داروهای گران قیمتی که مصرف هرساله اش بیشتر از یه میلیون دلار هزینه داره تحت پوشش بیمه و دولت قرار نمی گیرن؛ چون که بیمه ها توان تکافوی اونو ندارن و خیریه ها واسه این کار کمک جمع می کنن. بعضی از انجمنامون نام پشتیبانی از بیماران دارن اما کارشون فقط درخواست از دولت و بیمه س.

 

وضعیت کمبود ویتامین D در کشور

حریرچی در جواب به سوال دیگه ایسنا درباره کمبود ویتامین D در کشور هم گفت: به دلیل تغییر سبک زندگی که در همه کشورها از جمله ایران اتفاق افتاده و به دلیل تبدیل روستانشینی به شهرنشینی، روبرو شدن با خورشید کم شده و ویتامین D که باید در روبرو شدن با آفتاب تامین شه به دلیل نبود روبرو شدن مناسب با اشعه آفتاب جفت و جور نمی شه. به خاطر همین در بالغین و کودکان تماشاگر کمبود قابل توجه ویتامین D هستیم. بر همین پایه کودکان و مادران باردار رو به طور رایگان تحت پوشش ویتامین D قرار می دیم. در عین حال تنها مکمل و ویتامینی که استفاده عادی اونو پیشنهاد می کنیم ویتامین D هستش، مخصوصا واسه افراد بالای ۵۰ سال.

 

ایشون اضافه کرد: یکی از روشای تامین ویتامین D اضافه کردن اون به بعضی مواد غذاییه. بر همین پایه مواد غذایی که بسته بندی شده و با پروانه وزارت بهداشت باشن، مورد تاییدند. وگرنه نباید از اونا استفاده کرد.

 

سقوط درجه ۲ بیمارستان خصوصی

حریرچی در جواب به سوال دیگری درباره سقوط درجه دو بیمارستان خصوصی، گفت: ما بازرسیای مختلفی از بیمارستانا انجام داده و بر مبنای این بازرسیا کار اعتباربخشی رو انجام می دیم. بر این پایه اگه در بعضی موارد تخلفی در بیمارستانا وجود داشته باشه که لازمه مجازات باشه، این مجازاتا رو انجام می دیم. یکی از اختیارات ما اینه که در صورت دیدن تخلف مستحق مجازات، واسه یه مدت رتبه اون بیمارستان رو سقوط بدیم. بر همین پایه دو بیمارستان درجه شون سقوط یافت کرد و اگه در بازدیدهای بعدی تخلفات شون اصلاح شه اقدامات لازم واسه برگشت درجه اونا قابل انجامه.

 

ایشون در جواب به سوال دیگری درباره بحث راهاندازی بیمارستانای جداگونه گفت: باید توجه کرد که بیمارستان، واحدی بسیار پیچیده س که باید ۲۴ ساعته کار کنه و حتی پنج دقیقه معطلی در کار بیمارستان می تونه بسیار پر هزینه باشه. پس اداره بیمارستان هم بسیار پیچیده س. از طرفی بیمارستانا محل سرویس دهی زیادی در کشور هستن و ۴۰ درصد هزینه های کل سلامت در بیمارستانا انجام می شه.

 

اداره جداگونه بیمارستانا به کجا رسید؟

ایشون اضافه کرد: از زمانای قدیم اداره بیمارستانای کشور دچار مشکلات زیادی بوده. اینکه مسئولین بیمارستان اختیارات مناسب داشته و براساس این اختیارات جوابگو باشن، اقدامی مناسبه. در سه دهه گذشته جداگونه بودن بیمارستانا و داشتن اختیارات قانونی از طرف اونا جزو آرزوهای نظام سلامت بوده. پس این مبادرت بخاطر این انجام شده و آئین نامه ای داره انجام میشه، اما بدیش اینه بعضی رسانه ها به این اقدامات برچسبای ناجور میزنن. باید توجه کرد که از سال ۷۴ بیمارستانامون خودگردان بودن و ۲۳ ساله که این کار انجام می شه. حال وقتی که آئین نامه اداره بیمارستانا ابلاغ می شن، در جایی می نویسند خودگردانی بیمارستانا شروع شد.

 

ایشون تاکید کرد: باید توجه کرد که این آئین نامه اداره جداگونه بیمارستانا هیچ تغییری در چگونگی سازماندهی بیمارستانا ایجاد نمی کنه. از طرفی هیچ اتفاق جدیدی هم در پرداختی مردم رخ نمی ده. تعرفه و فرانشیز دریافتی در بیمارستانای دولتی و خصوصی رو دولت تصویب می کنه و طبق همین روال هم اقدامات انجام می شه. باید توجه کرد که بیمارستان خصوصا بیمارستانای دولتی واسه خدمت رسانی به مردم ایجاد شدن. اگه ازم سوال کنین که کارآمدترین بخش بهداشتی و درمانی چی بوده، می گم شبکه بهداشت و بیمارستان؛ چون که حتی در زمونه ای که پرداخت از جیب مردم ۵۸ درصد بود بیمارستانای دولتی مامن مردم بودن. به هر حال بیمارستانا و مطبا مسئول مریضایی هستن که به اونجا مراجعه می کنن. اگه مریضی به یه بیمارستان مراجعه کنه باید در همون بیمارستان هم کارش انجام شه. مگه اینکه طبق دلیل منطقی به بیمارستان یا متخصص دیگری برگشت داده شه. یکی از راهکارهای این موضوع هم اجرای نظام ارجاعه. البته بعضی وقتا خود افراد بهتر می دونن به جای بیمارستان شهرشون به تهران بیان. پس باید نظام برگشت مستقر شه تا فرد به بیمارستان محل خودش مراجعه کنه. البته ما نظارت هامون رو هم انجام می دیم و یکی از شاخصای بیمارستانای جداگونه اندازه مراجعه آدما به اوناس.

 

شایع ترین عامل قابل پیشگیری مرگ 

ایشون در جواب به سوالی درباره پیشگیری از مصرف دخانیات، گفت: دخانیات شایع ترین عامل قابل پیشگیری مرگه و ما می تونیم با اقدامات مون از مصرف دخانیات جلوگیری کرده و هم سلامت جامعه رو تامین کنیم و هم از نظر اقتصادی هزینه های بهداشتی و درمانی رو کاهش بدیم.

 

تاسیس کارخانجات دخانیاتی به بهونه جلوگیری از قاچاق

 

ایشون اضافه کرد: موضوع دخانیات محل دعوا، تقابل و لابیگریه. در ۱۰ سال گذشته در کشور ما به بهونه گسترش صنعت و جلوگیری از قاچاق و واردات، کارخانه تولید دخانیات نوین ایجاد شده. پس ما در جبهه های مختلفی می جنگیم. تو یه قسمت پایش مصرفه، یه قسمت آگاهی بخشیه، یه قسمت رفتن به سمت کاهش مصرف و یه قسمت هم مقابله با لابیگری هاست. باید توجه کرد که مهم ترین روش مقابله با مصرف سیگار و کاهش دسترسی به کار گیری اهرم قیمت و افزایش مالیات بر خرده فروشیه. در ۵۸ کشور دنیا اندازه مالیات بر قیمت خرده فروشی سیگار ۷۰ درصده. پس مهم ترین عامل واسه پیشگیری از مصرف سیگار نوجوانان، قیمت اون هستش. البته اندازه مصرف سیگار نسبت به گذشته ثابت مونده و کمی هم کم شده.

اقدامات وزارت بهداشت واسه مقابله و کاهش آسیب ایدز

 

حریرچی در جواب به سوالی درباره راه حل وزارت بهداشت واسه نبود افزایش زنان گرفتار به ایدز گفت: حالا خوبیش اینه تجربه موفقی در کنترل ایدز به وجود اومده به وسیله تزریق داشتیم و کارایی رو هم در محیط و هم در زندانا انجام دادیم، اما مانند تموم دنیا تماشاگر شیفت موارد دچار شدن به ایدز از تزریقی به روابط ناسالم جنسی هستیم و حتی بعضی وقتا ابتلای همسر قانونی هم به این مریضی رو تماشاگر بودیم. راه مقابله با این موضوع آگاهی بخشیه که یه قسمت اون آگاهی بخشی عمومی و یه قسمتش هم آگاهی بخشی به جمعیت در برابر خطره. ما جمعیتای در خطر رو شناسایی کرده و براشون برنامه های زیادی داریم.

 

ایشون اضافه کرد: یکی از برنامه هامون کاهش آسیبه. مثلا در مورد اعتیاد، کاهش آسیب به این معناست که به فرد معتاد ماده مخدر کم خطرتر خوراکی رو از مبادی قانونی ارائه می کنیم که ثابت شده این اقدام رفتارای پرخطر جنسی و اجتماعی رو کم می کنه و اندازه برگشت آدما به خونواده رو بیشتر می کنه و هم خطر دچار شدن به ایدز رو کم می کنه.

 

ایشون با بیان اینکه الان ۹۲۴ هزار نفر در مراکز درمان اعتیاد و کاهش آسیب که بیشتر غیردولتی هستن تحت پوشش ما قرار دارن، گفت: تلاش می کنیم این افراد رو به شکلی درمان کنیم که بهتر شده و به خونواده برگردن. درباره ایدز هم این دو راه و روش هست. یعنی راه های مقابله و کاهش آسیب که در مناطق پر خطر و افراد پرخطر باید وجود داشته باشه و این اقدامات رو انجام می دیم.

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *