فهرست بستن

احتمال چاقی کودکانی که مادرانشان در بارداری از بطری پلاستیکی آب بنوشند | بیماری

: مجله علمی ایران : تحقیق جدید محققان نشون دهنده اون هستش که نوشیدن آب به وسیله مادران از بطریای پلاستیکی در زمان بارداری ممکنه خطر چاق شدن کودکان رو زیاد کنه.

به گزارش زی نیوز، گروهی از محققان به رهبری انجمن غدد درون ریز در واشنگتن هم اینکه به این نتیجه رسیدن که ماده شیمیایی بیسفنول A که کارکرد هورمون رو دچار مشکل می کنه، با افزایش خطر چاقی در جنین ربط داره.

وقتی که کودکان در مواجه با بیسفنول A قرار می گیرن، حساسیت هورمون لپتین که مسئول کنترل اشتها است، در اونا کم میشه.

محققان می گن که از این یافته ها حیرت زده نیستن و در لازم اطلاع رسانی در مورد عوامل محیطی که می تونه به افزایش حساسیت چاقی منجر شه، اخطار دادن.

بیسفنول A یه ماده شیمیاییه که در خیلی از ظرفای غذا از جمله بطریای آب و بخشای لاستیکی قوطیای کنسرو استفاده می شه. این ماده می تونه سیستم غدد درون ریز رو با تقلید از استروژن دچار مشکل کنه.

بیشتر از ۹۰ درصد آدمایی که در جامعه بررسی شدن، از سطوح خیلی از بیسفنول A بهره مند بودن و ترکیبات اون در ادرارشون قابل مشاهده بود.

محققان در این تحقیق، تعدادی از موشای باردار رو با این ماده شیمیایی تغذیه کردن. دوز ارائه شده به این موشا بسیار کمتر از میزانی بود که سازمان غذا و داروی کانادا و سازمان بهداشت این کشور به عنوان سطوح ایمن مشخص کردن. پس از به دنیا اومدن بچه های این موشا، محققان به بعضی از اونا لپتین تزریق کرده و بافت مغزی و خونشون رو به دنبال عکس العمل این هورمون بررسی کردن. به بقیه موشای باردار هیچ ماده شیمیایی داده نشد تا بچه های اونا به عنوان گروه کنترل استفاده شن.

موشای تازه متولد شده معمولا در هشت روزگی، نشونه هایی از هورمون لپتین رو نشون میده که بخشی از مغز رو واسه عکس العمل به سیری برنامه ریزی می کنه.

یافته های جدید نشون داد که موشای در برابر بیسفنول A دو روز دیرتر این نشونه ها رو نمایش دادن. گروه کنترل پس از تزریق لپتین نسبت به گروه های مواجه با مواد شیمیایی، وزن بیشتری از دست دادن.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *