فهرست بستن

احتمال کمک به باردار شدن با طب سوزنی | بیماری

: احتمال کمک به باردار شدن با طب سوزنی

:  کارشناسان پزشکی باور دارن که این درمان باستانی چینی که شامل فروکردن سوزنای باریک زیاد در نقاط مشخص بدنه، باروری رو هم در مردان و هم در زنان بهتر کنه.

 دکتر لیزا لیلین فیلد، متخصص پزشکی خونواده و کنترل درد در مرکز طب ترکیبی کاپلان در مک لئان در وایومینگ در این باره میگه: "طب سوزنی حدود ۳۰۰۰ سال سابقه داره. این روش بی خطره و آسیب جانبی نداره. درسته که طب سوزنی تنها کاری نیس که واسه درمان ناباروریمی توان انجام داد، اما این روش به بدن کمک می کنه تا اثرات بالقوه درمانای باروروی رو به بیشترین حد برسونه."
 دکتر جیمی گریفو رئیس مرکز باروری دانشگاه نیویورک و رئیس بخش غدد تناسلی در مرکز پزشکی لانگون در این دانشگاه میگه: "طب سوزنی دوای همه دردها نیس، اما به بعضی از بیماران کمک می کنه تا احتمال موفقیت شون در باروری رو بالا ببرن.
این روش غیرمعمولی به کنترل استرس ناباروری کمک می کنه و به بهتر شدن اندازه بارداری و کیفیت زندگی در بعضی از افراد می رسه."

  به گفته لیلین فیلد طب سوزنی علاوه بر تخفیف دادن استرس ممکنه با بهبود بخشیدن جریان خون به تخمدانا و رحم هم به بهتر شدن باروری زن کمک کنه. بهبود جریان خون ممکنه به کلفت تر شدن پوشش داخلی رحم کمک کنه و شانس باروری رو زیاد کنه.
 
طب سوزنی ممکنه به اصلاح مشکلات دستگاه عصبی – هورمونی بدن هم کمک کنه. به گفته لیلین فیلد طب سوزنی ممکنه به فعال کردن مغز واسه آزاد کردن هورمونایی که تخمدانا رو تحریک می کنن، غدهای فوق کلیوی و بقیه اندامای موثر در تولید مثل کمک کنه. اون میگه اثر طب سوزنی بر دستگاه عصبی -هورمونی ممکنه به تحریک تولید اسپرم در مردان هم کمک کنه.
 
بررسیای انجام شده درباره اثر طب سوزنی بر باروری، یافته های متناقضی داشته. بعضی از این بررسیا نشون دهنده سودمندی این روش بودن و یه سریای دیگه اثر مفیدی رو نشون نداده ان.
 
گیفو میگه این یافته های متفاوت ممکنه به طراحی این تحقیقات مربوط باشه. دو وضعیتی که طب سوزنی در بیشترین موارد اثر به درد بخور در اون نشون داده، باروری آزمایشگاهی (IVF) و ناباروی به دلیل سندروم تخمدان پلی کیستیکه.
 
درمان ناباروری با به کار گیری طب سوزنی
طب سوزنی قرار دادن سوزن استریل فوق العاده باریک در نقاط خاصی از بدنه که در کانالا یا مریدینا قرار داره. این مسیرها در هر دو قسمت خارجی و داخلی بدن هست. وقتی که این نقاط سوزن زده شن، می تونن راهی که در عملکردهای جور واجور بدن هستن رو کنترل کنن. طب سوزنی در مشکلاتی از ناباروری مانند کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید، کمک کننده س.

 

 

  طب سوزنی می تونه در درمان ناباروری استفاده بشه؟
طب سوزنی بیشتر به همراه درمان گیاهی، واسه صدها سال در درمان بعضی از دلیلای ناباروری مورد استفاده قرار گرفته؛ مثلا طب سوزنی و گیاهی نمی تونه در چسبندگی لوله های رحمی که در نتیجه مریضی التهابی لگن یا اندومتریوز اتفاق می افته، استفاده بشه. با این حال، در این وضعیت، فرد هنوزم می تونه از طب سوزنی و گیاهی به دلیل اثر بالقوه بهبود کارکرد تخمدانی فولیکولار بهره مند شه. علاوه بر این، این روش نشون داده که طب سوزنی می تونه جریان خون به اندومتر (پوشش داخلی دیواره رحم) رو زیاد کنه و به آسون کردن در ضخامت و افزایش پوشش اون کمک کنه.

  چه وقتی باید درمان طب سوزنی رو شروع کرد؟
 طب سوزنی مثل درمان فیزیکیه، چون که یه روش فرایندگرا از دخالت پزشکیه. انجام بیشتر اون بهتر از انجام کمتر اون هستش. بیماران معمولا مدت سه تا چهار ماه قبل از تلقیح، در لقاح آزمایشگاهی IVF (لقاح خارج رحمی) و یا انتقال تخمک اهدایی، مورد درمان قرار می گیرن. انگار در این دوره از درمان، اثر درمانی داره.
تو یه مطالعه به وسیله استنر- ویکتورین و همکاران از بخش زنان و زایمون مرکز باروری در دانشگاه گوتنبرگ اسکاندیناوی، زنان واسه دریافت درمانای طب سوزنی قبل و بعد از انتقال جنین تشویق می شن. مشاهدات بالینی مرکز برکلی واسه تولیدمثل سالم نشون میده که موثرترین درمانای ناباروری شامل ترکیبی از طب سوزنی، طب گیاهی و مداخلات طب سنتیه. با این حال، بعضی وقتا، وقتی طب سوزنی و داروهای گیاهی استفاده میشن که مداخلات طب سنتی صورت نمی گیره.
 چه وقتی باید طب سوزنی رو متوقف کرد؟
معمولا بیشتر سقط جنینا در سه ماهه اول حاملگی اتفاق می افته. پس واسه کمک به پیشگیری از سقط جنین، بیشتر ممکنه درمان تا هفته دوازدهم به طول انجامد.
  نقاط طب سوزنی پس از تلقیح، لقاح خارج رحمی، یا اهدا تخمک، نسبت به قبل فرق داره؟
متخصص طب سوزنی نباید بعد از تلقیح و یا انتقال تخمک، در ناحیه لگن شکمی سوزن بزنه. شش اندام در طب سوزنی منع استفاده داره که هنگام حاملگی و یا شک در سقط جنین، باید از اونا دوری کرد. این انداما عبارتند از ۲۱ نقطه در کیسه صفرا ، ۱۲ نقطه در معده،۴ نقطه در روده بزرگ، ۶ نقطه در طحال ،۶۰ نقطه در مثانه و هر نقطه از شکم.
 

خطرات به وجود اومده به وسیله طب سوزنی؟
در به کار گیری طب سوزنی واسه درمان ناباروری، دست کم خطر هست. وقتی که یه زن باردار است، اگه نقاط طب سوزنی اشتباه انتخاب شه، ممکنه خطر سقط جنین ایجاد شه. این یکی از دلایل مشکلات درمان طب سوزنیه که افراد تنها باید به وسیله متخصص طب سوزنی در درمان مشکلات ناباروری، تحت درمان قرار گیرند. طب سوزنی واسه هر کسی، بدون در نظر گرفتن آسیب شناسی و یا این که از چه داروهایی مصرف می کنه، منع استفاده نداره.
 معمولا چه نوع از بیماران ناباروری، طب سوزنی می شن؟
طب سوزنی می تونه در درمان هر نوع مشکل در باروری استفاده بشه، از جمله اسپاسم لوله ها ( اسپاسم لوله ها بیشتر با طب سوزنی برطرف می شه، هر چند لوله های بسته شده به طب سوزنی جواب نمی دن).
طب سوزنی بیشتر در ترکیب با گیاهان واسه درمان افزایش هورمون محرک فولیکول (FSH)، سقطای تکراری، ناباروری باعلت نامعلوم (ایدیوپاتیک)، مشکل فاز لوتئال، هیپرپرولاکتینمی (وقتی که به وسیله پرولاکتینوما ایجاد نشده باشه)، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) با چرخه آنوولاتوری و عامل مردونه از جمله مردان گرفتار به اسپرمایی با دی ان ای متفرق، استفاده میشن.

 

 

 
منبع: tebyan.net

.

منبع : banookade.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *