فهرست بستن

احتیاط در مصرف داروهای گیاهی | سبزیجات


طب گیاهی قدیمی ترین شکل درمانه که از طرف بشر شناخته شده و از زمانای قدیم مورد استفاده قرار گرفته. به کار گیری این روش درمانی در همه تمدن ها سابقه داره و یه جزء مهم در پیشرفت علم پزشکی عادی به حساب می رود.


سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که الان ۸۰ درصد جمعیت جهان یعنی حدود ۴ میلیارد نفر از طب گیاهی در درمان مریضی ها استفاده می کنن. این موضوع دلیل شده تحقیقات گسترده ای از طرف شرکت های داروسازی روی فایده های درمانی گیاهان مناطق جور واجور جهان انجام گیرد.

داروهای گیاهی هم مضره

بدیش اینه تصوری که به اشتباه بین مردم رایجه، اینه که داروی گیاهی اگه فایده نداشته باشه، ضرر هم نداره در واقع طبیعی بودن دارو رو دلیلی واسه بی ضرر بودن اون می دانند. اما واقعیت اینه که مصرف داروهای گیاهی به تنهایی یا همراه با داروهای شیمیایی می تونه مشکلات جانبی خطرناکی داشته باشه.

بعضی گیاهان دارویی باید به صورت استاندارد شده مصرف شن و مصرف مستقیم اونا بعضی وقتا باعث بروز مسمومیت های شدید و بعضی وقتا مرگ می شه.

با در نظر گرفتن شرایط موجود نمی توان داروهای گیاهی رو در تموم موارد جانشین داروهای شیمیایی کرد، اما می توان به عنوان طب مکمل و همراه دیگه داروهای شیمیایی استفاده و اینطوری بخشی از مصرف داروهای شیمیایی رو کم کرد.

پیشنهاد می شه همیشه و قبل از به کار گیری داروهای گیاهی با دکتر خود در این باره مشورت کنین. بعضی داروهای گیاهی موجب تداخل در قدرت جذب موادغذایی موردنیاز بدن می شن. شکلای جور واجور دیگری هم موجب افزایش یا کاهش تاثیر دارویی خاص می شن. این موضوع در سالمندان و بیماران گرفتار به مریضی های طولانی که معمولا ۲ یا چند دارو رو به طور همزمان استفاده می کنن می تونه مشکلات زیادی رو به وجود آورد.

مشکلات به وجود اومده به وسیله مصرف گیاهان دارویی در کودکان هم بیشتره و باید حتما در حد پیشنهاد شده مصرف شه. مثلا حتی مصرف عرق نعنا که به ظاهر بی ضرره، در کودکان باید به اندازه باشه.

دوز نامشخص

به کار گیری دوز بالای این داروها هم اشتباه تقریبا رایجیه که می تونه باعث مسمومیت دارویی و مشکلات بعدی به وجود اومده به وسیله اون شه و ضرورت احتیاط در مورد مصرف اونا و مشورت با کارشناسان در مورد اونا رو صد برابر می کنه.

در قرص های شیمیایی موجود پزشکان می دانند دقیقاً چند میلی گرم داروی مؤثر هست و اگه آسیب ای اتفاق می توان اونو شناخت و درمان کرد اما سؤال اینه می توان گفت تو یه مشت گیاه دارویی چند میلی گرم داروی مؤثر هست یا دم کرده و غیردم کرده اش چقدر با هم فرق می کنه.

متأسفانه مردم فکر می کنن چون داروهای گیاهی از گیاه جفت و جور شده ان، مضر نیستن اما باید در نظر داشت که ماده موثره تموم داروهای شیمیایی هم از گیاه تولید می شه. موارد بسیاری دیده شده که بیماران به دلیل مصرف زیادتر از اندازه و غیرقابل کنترل داروهای گیاهی دچار مسمومیت با سرب یا مشکل کبد شده ان.

عطاری ها

بسیاری از گیاهان دارویی که در عطاری ها عرضه می شه، استاندارد نیستن و ممکنه اندازه ناجور اون واسه افراد مضر هم باشه.

مشکلات کلی بخش عطاری ها مربوط به سیستم آموزش و برنامه ریزی کشوره که باید این موضوع حل شه؛ چون نبود آموزش باعث شده عطاری ها بدون مجوز گیاهان دارویی و غیردارویی رو به فروش برسانند.

از طرف دیگه، خیلی از گیاهان دارویی در عطاری ها از نظر آلودگی های میکروبی، سموم کشاورزی، فلزات سنگین و تاریخ مصرف و تولید، استاندارد نیستن و خواص موثر خود رو از دست داده ان.

گیاهان دارویی کشت شده معمولا قابل اطیمنان تر هستن، اما گیاهانی که از مراتع جمع بیاری می شن، آلودگی دارن و بعضی وقتا به دلیل شناسایی نشدن اونا از طرف عطاری ها، اشتباه تجویز می شه.

از این دید سیستمی لازمه که گیاهان دارویی به صورت منظم و طبق اصول درست بسته بندی و پخش شن و کنترل های لازم روی اونا انجام شه.

نظارت کم

وزارت بهداشت بر داروهای گیاهی که مجوز و پروانه تولید دارن، نظارت داره. از این رو داروهای گیاهی که در داروخونه ها فروخته می شن، معتبر و قابل استفاده ان و مردم می تونن با خیال راحت از اونا استفاده کنن ولی در مورد عطاری ها، هنوز مسئول خاصی واسه نظارت وجود نداره که بر این بخش نظارت کنه و گیاهان دارویی ای که در عطاری ها پخش می شه بعضی وقتا قابل اعتماد نیستن.

داروهای دروغین

بعضی وقتا مواقع تبلیغ معجون های معجزه آسا در عطاری ها دیده می شه؛ داروی ترک اعتیاد گیاهی ۱۰۰ درصد تضمینی، داروی چاقی، لاغری و کوچیک کردن شکم و…

خیلی از این داروها خصوصا داروهای ترک اعتیاد یا چاقی و لاغری که تبلیغ می شه، ترکیبی از داروهای شیمیایی و گیاهی هستن که اندازه مشخصی هم ندارن و در بسیاری موارد مشکلات بیشتری واسه مریض بوجود میاره. در واقع ساخت بیشتر این داروها که در مورد اونا تبلیغ زیادی هم می شه، مبنای علمی نداره. بدیش اینه نبود نظارت وزارت بهداشت می تونه موجب بدتر شدن فرهنگ مصرف فرآورده های گیاهی شه و مردم رو به به کار گیری این داروها بدبین کنه.

پیشرفت ناچیز

کشور ما از زمانای قدیم از زادگاه های اصلی گیاهان دارویی بوده. سابقه مصرف گیاهان دارویی هم در کشور ما به قرن ها پیش باز می شه؛ می توان در این مورد به کتاب قانون از ابن سینا اشاره کرد که نشون دهنده وجود این فرهنگ در میان مردم ما بوده.

بدیش اینه با وجود دیرینگی این علم در کشور، پیشرفت چندانی در اون مشاهده نمی شه و گیاهان دارویی به صورت غیر منظم و برنامه ریزی نشده مورد استفاده قرار می گیرند.

عواملی مانند بیمه نبودن فرآورده های گیاهی، نبود فرهنگ درست مصرف داروهای گیاهی در بین مردم و عرضه فرآورده های گیاهی دارویی به صورت غیر استاندارد از طرف عطاری ها از عواملیه که بی اعتمادی پزشکان و داروسازان به فرآورده های گیاهی دارویی رو موجب شده.

طبق گزارشای وزارت بهداشت، حالا بیشتر از ۲۵۰۰ فرآورده گیاهی دارویی در کشور مجوز دارن که کمتر از ۳ درصد کل بازار دارویی کشور رو شامل می شه. هرچند وزارت بهداشت واسه فعال کردن اداره داروهای گیاهی تلاش زیادی کرده تا زمینه افزایش تولید، ساخت و ارسال بیشتر مجوز این نوع داروها در کشور جفت و جور شه، اما تحقق این نیاز به زمان داره.

گردآورنده- معصومه آیت اللهی

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع:

جام جم

همشهری

*

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش خواص سبزیجات-خواص میوه ها سبزیجات و سلامت سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *