فهرست بستن

احتیاط های لازم در مورد «وکس کردن» | بیماری

: احتیاطای لازم در مورد «وکس کردن»

اگه می خواین با وکس کردن پوست صورتتون رو اصلاح کنین و موهای اضافی اونو وردارین بهتره به بعضی چند تا نکته مهم در این مورد دقت کنین و قبل از وکس کردن به اونا توجه کنین. اگه این کار غیراصولی و با رعایت نکردن احتیاطای لازم انجام شه می تونه باعث بروز چین و چروک پوستی و ایجاد جوش در نواحی جور واجور پوستتون شه.

: احتیاطای لازم در مورد «وکس کردن»

در روزی که قراره وکس بکنین، هیچوقت سراغ لایه برداری پوست نرید. لایه برداری، منافذ پوستی رو صاف تر و نرم تر می کنه و درنتیجه تماس پوست با ماده وکس رو به اتفاق دردناک و ناخوشایندی بدل می سازه. یکی از مهم ترین بخشای وکس کردن که معمولا بی اهمیت تلقی می شه، آماده سازی پوست قبل از وکس کردنه. این بی دقتی درحالی اتفاق میفته که قبل از زدن ژلِ وکس به بدن، باید مطمئن شید که پوست به طور کامل تمیزه و هیچ گونه آلودگی یا ذرات اضافی روی اون موجود نیس. به هرحال، بهترین راه واسه آماده سازی پوست در فاصله ۱۰ تا ۱۵ دقیقه مونده به شروع وکس کردن، مالیدن چند تیکه یخ روی پوسته. پس، اول پوست ناحیه مورد نظر رو با پاک کننده ملایم بشورید و بعد چند تیکه یخ روی پوست بمالید. این ترفند، مانع از تشکیل جوشای بعد از وکس کردن می شه یا دست کم اونا رو کنترل می کنه. در ادامه این مطلب، بیشتر با پیشنهادای لازم در مورد وکس کردن آشنا میشیم.
ضرورت مراقبتای لازم بعد از وکس کردن
اگه پوست شما مستعد دچار شدن به جوشای پس از وکسه، باید مراقبتای لازم رو فورا پس از پایان روند وکس کردن شروع کنین. پس همین که وکس کردن تموم شد، اول پوست رو با مقدار خیلی از آب ولرم شست وشو بدین. این کار، ذرات باقی مونده از ژل وکس رو به طور کامل از پوست جدا می کنه.
احتیاطای لازم در مورد وکس کردن در ادامه باید پوست رو با آب سرد بشورید و دوباره چند تیکه یخ روی اون بمالید. البته شما واسه این کار باید یخا رو درون یکدست به طور کامل نرم و مناسب بریزین، وگرنه تماس مستقیم یخ با پوست وکس شده می تونه باعث تحریک و التهاب پوست شه. درآخر هم بعد از انجام دادن این کارا، مقداری ژل آلوئه اون طرف خالص به پوست وکس شده بزنین تا التهاب احتمالی اش رو آرامش دهد. جوشای قرمز پس از وکس کردن جوشای قرمز پس از وکس کردن، به خاطر کنده شدن فولیکولای مو به وجود میان. این جوشا، یکی از مشکلات طبیعی در زنان دارای پوست روشن و حساس هستن. پوست این زنان پس از وکس کردن همیشه زبر می شه، کمی می سوزد و مقداری هم ملتهب می شه. با این حال، نشونه های آزاردهنده معمولا در عرض ۳ روز از بین می رن.
جوشای سفید پس از وکس کردن
وقتی که جوشای قرمز پس از وکس کردن باقی می مانند، بیشتر ملتهب می شن و اندازه بزرگی به خودشون می گیرن. این روند درآخر به تشکیل جوشای بزرگ و سفید روی پوست منجر می شه که باکتریایی هم درون خودشون دارن. به این مشکل در اصطلاح تخصصی، «فولیکولیت» می گن. فولیکولیت، یه جور عفونته که درون جایگاه فولیکولای کنده شده به وجود میاد و میشه اونو با درمانای خونگی جور واجور ازجمله به کار گیری عصاره آلوئه ورا یا حتی نمک، به طور موثری درمان کرد.
اقدامات احتیاطی قبل از وکس کردن
۱. در روزی که قراره وکس بکنین، هیچوقت سراغ لایه برداری پوست نرید. لایه برداری، منافذ پوستی رو صاف تر و نرم تر می کنه و درنتیجه تماس پوست با ماده وکس رو به اتفاق دردناک و ناخوشایندی بدل می سازه.
۲. در اوقاتی که دمای بدن در حد بالایی قرار میگیره، مانند دوره های قاعدگی، نباید سراغ وکس کردن برید. هم اینکه، نوسانات هورمونی و خلقی در این دوره ها می تونن روند وکس کردن رو واسه شما آزاردهنده کنن.
۳. اگه درحال مصرف داروهای تجویزی واسه درمان مریضی هستین، نباید وکس بکنین. مثلا، آدمایی که از Retin- A یا Accutane استفاده می کنن، مجاز به وکس کردن نیستن.
احتیاطای لازم در مورد وکس کردن
۴. از انجام دهنده وکس بخواین که حتما از دستکش بپوشد و از وکسای گیاهی واسه شما استفاده کنه. به کار گیری ترکیبات شیمیایی در وکس کردن می تونه اثرات نامطلوبی واسه پوست شما داشته باشه.
۵. در صورت خون ریزی کردن یه تیکه از پوست درحین وکس کردن، می تونین مستقیما از قالبای یخ واسه جلوگیری از شدید شدن خون ریزی و جراحتای بیشتر کمک بگیرین.
۶. در ساعات منتهی به وکس کردن (خصوصا نیم ساعت پایانی) هیچوقت حموم یا دوش آب گرم نگیرید. این کار، منافذ پوستی و فولیکولای مو رو نرم می کنه و درنتیجه وکس کردن رو واسه شما دردناک می سازه.
۷. ورزش کردن یا تمرینایی مثل یوگا و مدیتیشن می تونن ترس و اضطراب شما رو قبل از وکس کردن کاهش بدن. نکته: پیشیگری همیشه بهتر از درمانه. پس، همه اقدامات احتیاطی لازم رو واسه جلوگیری از به وجود اومدن جوشای وکس انجام بدین. البته اگه حالا به این جوشا گرفتار شدین، هیچ راه دیگه ای جز درمان شون موجود نیس.
ضرورت دوری از وکس کردن در دوران قاعدگی
میدونید که در روزای قاعدگی، پوست شما نسبت به روزای دیگه واقعا حساس تر می شه؟ خیلی از افراد اصلا با این ویژگی پوست آشنایی ندارن، اما این تداخل واقعا یکی از دلایل اصلی در تشکیل جوشای پس از وکس کردنه. پس، برنامه وکس کردن رو طوری تنظیم کنین که به طور کامل از دوره قاعدگی فاصله داشته باشه و درآخر دچار جوشای قرمز و آزاردهنده نشید.
لوسیون پس از وکس
روند وکس کردن باید با به کار گیری لوسیون پس از وکس به پایان برسه. این لوسیونا هم درد رو کاهش میدن و هم ناراحتیای پوستی دیگه رو. علاوه بر این، مطمئن شید که لوسیون مورد نظر شما شامل روغنای مینراله. این روغنا خیلی راحت منافذ پوستی رو می بندن و مانع از تشکیل مشکلات پوستی بیشتر می شن. اهمیت پوشیدن لباسای مناسب درمانای خونگی زیادی واسه خلاص شدن از شرّ جوشای پس از وکس وجود دارن. با این حال، یکی از نکاتی که ندیده گرفته می شه، اهمیت به کار گیری لباسای مناسب پس از وکس کردنه. بهترین کار در این شرایط، باز نگه داشتن روی ناحیه آسیب دیده، چون پوست آسیب دیده نباید با لباس تماس پیدا کنه. بعضی از افراد، پس از وکس کردن، بازم از شلوارهای جین تنگ استفاده می کنن، اما این شلوارها واقعا می تونن جوشای به وجود اومده به وسیله وکس رو بدتر کنن. پس، به کار گیری این شلوارها رو دست کم واسه یه مدت کنار بذارین. به کار گیری پماد موضعی واسه جوشای پس از وکس یکی از مهم ترین کارا پس از تشکیل جوشای به وجود اومده به وسیله وکس، به کار گیری پماد موضعی واسه ناحیه آسیب دیده. درواقع، به کار گیری پماد موضعی باید تا سه روز پس از نمایان شدن این جوشا به صورت دائمی ادامه پیدا کنه. پمادهای موضعی شامل سولفات پلی مکسین B و زینک باسیتراسین، شکلای جور واجور مناسبی واسه این کار حساب می شن و معمولا نتیجه فوق العاده مثبتی دارن. این پمادها، شانس گسترش عفونت به قسمتای دیگه پوست رو تقریبا به صفر می رسونن و دردها و ناراحتیای به وجود اومده به وسیله این جوشا رو هم آرامش میدن.

.

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *