فهرست بستن

احتیاط کنید! مرگ زودرس در مردان !!! | تغذیه سالم

احتیاط کنین! مرگ زودرس در مردان !!!

احتیاط کنین! مرگ زودرس در مردان !!!

مرگ زودرس در سنین جوونی در مردان بسیار اتفاق می افته که اولین عامل اون استفاده از دخانیات هست که منتهی به مریضیای زیادی می شه. تحقیقاتی که در کشور آمریکا انجام شد، نشون داد که طول عمر زنان به صورت میانگین ۵ سال بیشتر از مردان هست. همین طور با نگاه به افراد سن و سال دار میفهمیم که تعداد زنان سالخورده بسیار بیشتر از مردان هست. براساس تحقیقات گذشته محققان، هنوز طول عمر مردان به اندازه طول عمر زنان نیس.

در این تحقیق، محققان شش گروه از آدما رو هم در زمانای قدیم و هم الان و از کشورای جورواجور، مورد مطالعه قرار دادن و به این نتیجه رسیدن کهمهم ترین عوامل موثر بر طول عمر کوتاهتر مردان شرایطی هست که در زیر به اون اشاره می کنیم.

سیگار کشیدن

یکی از عوامل کاهش طور عمر مردان که تاثیر بسیار داغون کننده ای روی سلامت بدن میگذاره،سیگار هست. مردان بیشتر از زنان به این انتخاب روی میارن. در ایالت متحده کشور آمریکا، ۱۹ درصد از مردان هنوز سیگاری هستن و حدود ۱۵ درصد از زنان هم سیگارمیکشن. در جهان تمایل مردان به سیگار بسیار بیشتره.

حدود ۴۰ درصد از مردان در سرتاسر جهان سیگاری هستن. این در حالیه که تنها ۹ درصد از زنان سیگار میکشن. هیچ رمز و رازی در این مورد موجود نیس. سیگار کشیدن واسه سلامتی شما مضر هست. واقعا کشیدن سیگار میتونه بیش از ۱۵۵ سال از زندگی شما رو کم کنه. حالا خوبیش اینه با ترک سیگار می تونین این خطر رو تا حد زیادی کم کنین.

در این شرایط خطر دچار شدن به مریضیای قلبی هم تا حد زیادی کم میشه. تحقیقات انجام شده در دانشگاه اکسفورد نشون می ده که روش بوقلمون سرد بهترین و موثرترین روش واسه ترک سیگار هست. این روش به درمانی می گن که فرد سیگاری بدون کمک بقیه و بقیه موارد درمانی به ترک سیگار می پردازه.

نوشیدن الکل

تحقیقات انجام شده در کشور آلمان نشون میدن اعتیاد به الکل عمر آدما مخصوصا زنان رو ۲۰ سال کم می کنه. براساس این تحقیقات مشکلات اعتیاد به الکل از سیگار هم بیشتر گزارش شده هست. واسه انجام این مطالعه ۴ هزار زن و مرد به مدت ۱۴۴ سال مورد بررسی قرار گرفتن.

در آخر سرپرست این تیم تحقیقاتی اعلام کرد که میانگین مرگ و میر سالیانه در بین زنان معتاد به الکل ۴.۶ برابر و مردان معتاد به الکل بیشتر از ۱.۹۹ برابر در مقایسه با سیگاریا بیشتره.همین طور سن در زنان معتاد به الکل ۶۰ سال و مردان معتاد به الکل ۵۸ سال هست که این سنین تقریبا ۲۰۰ سال کمتر از سن مرگ طبیعی هست. واقعا یافته های این تحقیقات نشون داد که بین اعتیاد به الکل و مرگ زوردرس رابطه معنی داری وجود داره.

مردان دو برابر بیشتر از زنان به خوردن الکل و نوشیدنیای الکلی روی میارن. این افراد دو برابر بیشتر از زنان با حالت مستی رانندگی می کنن و همین امر موجب میشه مرگ و میر مربوط به الکل زیاد شه. نوشیدن زیادتر از اندازه الکل می تونه باعث سرطاندهن، گلو، کبد و روده بزرگ، و همین طور کاهش طول عمر مردان شه. بهترین کاری که می تونین انجام بدین ترک این مورد هست.

جهشای ژنتیکی

تحقیقات گذشته نشون می ده که جهش DNA میتوکندری باعث پیر شدن سریع تر و کاهش طول عمر مردان نسبت به زنان میشه. این یافته می تونه توضیح بده که به چه دلیل زنان به صورت میانگین، بیشتر از مردان عمر میکنن.محققان دانشگاه «موناش» در استرالیا، مگسای میوه نر و ماده که حامل میتوکندری از منشاهای جورواجور بودن

رو مورد بررسی قرار دادن. میتوکندری بخشی از سلول هست که مواد خوراکی رو به انرژی تبدیل می کنه. اونا به این نتیجه رسیدن که تنوع ژنتیکی در میتوکندری امید به زندگی رو در مردان و نه در زنان پیش بینی می کنه.محققان به این نتیجه رسیدن که جهشای جورواجور در داخل DNA میتوکندری بر اندازه سرعت پیر شدن مردان و همین طور طول عمر اونا تاثیر میگذاره.

دکتر «دامیان داولینگ» از دانشکده علوم زیستی «موناش» میگه: «دیدنی هست که این جهشای نمونه هیچ تاثیری بر الگوهای پیری در زنان نداره، اونا تنها بر مردان، موثر هستن. همه حیوانات دارای میتوکندری هستن و گرایش زنان به بیشتر زنده موندن نسبت به مردان در تعداد خیلی از گونه های جورواجور عادی هست

و پس یافتهامون نشون میده که جهش میتوکندری که ما اونو کشف کردیم، کلا در سراسر قلمروی حیوانات موجب پیری سریع تر و کاهش طول عمر مردان میشه. این محققان می خوان تحقیقات خود رو ادامه تا راه های خنثی کردن تاثیر منفی جهشای ژنتیکی بر امید زندگی مردان رو بررسی کنن.

مراجعه نکردن به دکتر

بیشتر مردان دوست ندارن به دکتر مراجعه کنن. واقعا، حدود یه نفر از ۴ مردی که در این جهان زندگی می کنه تو یه سال یه بار هم به دکتر مراجعه نمی کنه. بیشتر مردان مواردی مثل کار خیلی و خستگی زیادتر از اندازه رو بهونه ای واسه فرار از رفتن به مطب دکتر قرار میدن.

اما باید به دلیل داشته باشین که اینکار می تونه مشکل بزرگی واسه شما بسازه. اگه مواردی مثل دیابت، فشار خون بالا یا مریضی قلبی در مراحل اول تشخیص داده میشه، میتونه به جلوگیری از پیشرفت اون کمک کنه.همین طور بررسی و چکاپای منظم به شما کمک می کنه در مورد سلامت جسمی خود مطمئن شین.

به عنوان مثلا بیشتر مردان در سن ۵۰ سالگی و بالاتر باید کولونوسکوپی رو واسه غربالگریسرطان روده بزرگ بکنن. مراجعه به دکتر به شما کمک می کنه تا مطمئن شیدسرطان پروستات ندارین و اگه اینجور مریضی ای وجود داشته باشه در همون مراحل اول به فکر درمانش باشین. پس مراجعه به دکتر رو یادتون نره. نداشتن وقت و مشغله خیلی نمی تونه بهونه خوبی واسه این موضوع باشه.

استرس خیلی

سطح استرس در دنیای مدرن امروزی روبه افزایش هست و حدود یه سوم از مردان دچاراسترس هستن. اضافه بر این مردان بسیار کمتر از زنان سطح استرس خود رو گزارش میکنن. وقتی که دائم تحت فشار استرس و اضطراب هستین، بدن شما مقدار زیادی هورمون استرس مثل آدرنالین و کورتیزول رو ترشح می کنه.

وجود مقادیر خیلی از این هورمونا می تونه باعث افزایش فشار خون و کلسترول شه و بدن شما رو در برابر مریضیایی مثل حمله قلبی، سکته و مریضیای قلبی- عروقی بذاره. چیزی که بیشتر از بقیه موارد مهمه این هست که سطح همیشگی کورتیزول بالا می تونه با اندازه بالای سکته، حملات قلبی و از کار افتادن قلب در رابطه باشه. پس مردان واسه افزایش طول عمر و زندگی سالم تر باید در همون اول با استرس مقابله کنن.

خودکشی

خودکشی، هفتمین دلیل مرگ و میر بین مردان و یکی از عوامل کاهش طول عمر مردان هست؛ مردان حدود ۸۰ درصد از خودکشیای موجود در جهان رو به خود دادن. یکی از فاکتورهای پایه ای واسه این موضوع، دوری از صحبت کردن در مورد مریضیای روحی و روانی، مثل افسردگی و اضطراب هست که هر دوی این مریضیا می تونه خطر خودکشی رو زیاد کنه.

مردان بر این باور هستن که می تونن به تنهایی از عهده اینجور مریضیایی بربیایند، اما کمک گرفتن از بقیه بسیار لازمه. شرکت در کلاسای جمعی، کمک گرفتن از یه متخصص و پشتیبان اجتماعی میتونه بسیار اثر داشته باشه. پس اگه از مریضیای روحی و روانی رنج میبرین همین امروز به دکتر متخصص مراجعه کنین که می تونه درمانا و مشاوره های لازم رو در اختیار شما بذاره.

نداشتن جفت کروموزم X

یه احتمال این هست که ژنایی که روی کروموزوم XX وجود دارن، بر طول عمر موثر باشن، اما این ژنا اثرات زیست شناختی دیگری هم دارن که به سختی میشه همه اونا رو شمرد. مثلا، کروموزوما جفت جفت هستن؛ در حالیکه زنان دارای دو کروموزوم جنسی X هستن، کروموزومای جنسی مردان شامل یه کروموزوم X و یه کروموزوم YY هست.

داشتن دو کروموزوم X به این معنی هست که زنان از هر ژنی دو کپی نمونه دارن و اگه یکی از ژنا ناقص باشه، یه ژن پشتیبان دیگه س، اما مردها این ژن پشتیبان رو ندارن و این باعث میشه خطر مریضیا بیشتر اونا رو تهدید کنه.

فرق هورمونهای جنسی

عامل دیگری که باعث فرق طول عمر مردان و زنان می شه ساخت هورمونهای جنسی هست. مردان و زنان غدهایی دارن که واسه رشد و پیشرفت سیستمای ساخت مانند اول و ثانویه هورمون ساخت میکنن. هورمون استروییدی مردان تستوسترون هست که سطح لیپو پروتیین «LDL» کلسترول رو بالا می بره و باعث ساخته شدن پلاکایی در سرخرگا و افزایش خطر مریضیای قلبی و سکته می شه.

هورمون جنسی خانوما استروژن هست که باعث کاهش LDL و افزایش HDL می شه و شانس بیشتری در سلامت قلبی دارن.احتمال دچار شدن به مریضیای قلبی در زنان بعد از طی مراحلی از زندگی و معمولا پس از یائسگی بیشتره. این مریضیا در مردان می تونه زودتر از زنان ایجاد شه، پس طول عمر مردان نسبت

به زنان همیشه کمتر هستش. با اینحال که هنوز محققان قادر به جفت و جور داروی جادویی واسه افزایش طول عمر نیستن، اما انجام تحقیقات روی هزاران آدم بالای ۱۰۰ سال، اونا رو با روشای عجیبی واسه داشتن عمر طولانی آشنا کرده هست. کلا رعایت روشای درست تغذیه که در پیش گیری از بروز شکلای جور واجور مریضیا وسرطان ها و پیری زودرس نقش دارن، واسه آدمایی که میخوان زندگی سالم و طولانی دارا باشن، لازمه.

چربی ترانس

مردان بسیار بیشتر از زنان به غذاای آماده تمایل دارن و این غذاها پر از چربیای اشباع شده هست. چربیای اشباع شده، واسه چند ده سال دلیلی واسه مریضی قلبی بودن. در عکس العمل به این موضوع و واسه رفع این مشکل، صنایع خوراکی چربی ترانس رو با چربی اشباع جانشین کرد و بازار غذاای کم چرب «اما با قند بالا» رونق گرفت.

از اون پس سلامت مردم رو به کاهش گذاشت و به دلیل این اشتباه سهمگین، میلیونا نفر در سراسر جهان با مرگ زودرس جون خود رو از دست میدن. این چربی سهم زیادی در ایجاد مقاومت به انسولین داره. چربی ترانس موجود در روغنای نباتی هیدروژنه، به عنوان یه پرواکسیدان عمل کرده و استرس اکسیداتیو رو به وجود می آورد، این استرس به سلولای بدن آسیب میرسونه.

به نظر تعداد خیلی از محققان چربی ترانس به طور کامل مضر هست و نمیشه مقدار بی خطری واسه اون در نظر گرفت. دکتر فرد کومرو نویسنده کتاب «کلسترول عامل اصلی نیس»، به مدت هشت دهه روی چربیا تحقیق کرده هست و اولین محققی بود که از بسته شدن شریانا با چربی ترانس خبر داد و اونا رو به عنوان دلیلی واسه مریضی قلبی معرفی کرد.

جمع آوری: ایران استایل

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *