فهرست بستن

احساس استقلال در زندگی | احساس پیری را کاهش می دهد | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : جمعه, ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ۱۴:۵۲

محققان آمریکایی در بررسی جدیدی نشون دادن که داشتن احساس استقلال و کنترل در زندگی، به افراد سن بالا کمک می کنه بیشتر احساس جوونی دارا باشن.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، تحقیق جدیدی که در "دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی"(NCSU) انجام شده، نشون میده افراد مسنی که کنترل بیشتری بر زندگی روزمره خود دارن، جوون تر به نظر می رسن.با اینکه این موضوع، جدا از مشکلات مربوط به استرس و سلامتی بررسی شده اما این مشکلات هم نقش مهمی در داشتن احساس جوونی رو دوش دارن.

 

"شوان نوپرت"(Shevaun Neupert)، استاد روانشناسی دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی و از نویسندگان این تحقیق گفت: ما در پژوهشای گذشته خود دریافتیم که افراد سن بالا می تونن کارای مختلفی رو واسه به دست آوردن احساس کنترل زندگی بکنن. این تحقیق نوین نشون میده که احساس کنترل زندگی می تونه بر در ک ادما از سن مؤثر باشه. افراد سن بالا، هرچه احساس کنترل بیشتری در زندگی دارا باشن؛ احساس جوونی بیشتری هم دارن.

 

محققان در این آزمایش، ۱۱۶ بزرگسال سن بالا که بین ۶۰ تا ۹۰ سال بودن و ۱۰۷ بزرگسال جوون که بین ۱۸ تا ۳۶ سال داشتن، مورد بررسی قرار دادن. واسه آزمایش اندازه استرس روزمره، سلامت فیزیکی، احساس کنترل زندگی روزمره و اندازه احساس کردن پیری، سوالاتی از داوطلبان پرسیده شد.

 

نوپرت اضافه کرد: احساس هر فردی در مورد اندازه کنترل زندگی، در نوسان قرار داره و هر روز تغییر می کنه که موضوعی طبیعیه. ما در این آزمایش فهمیدیم وقتی که بزرگسالان سن بالا، احساس کنترل بیشتری در مورد زندگی خود دارا باشن، بیشتر احساس جوونی می کنن. حتی وقتی که مشکلاتی مانند استرس و سلامت فیزیکی رو بررسی کردیم، فهمیدیم همون یافته ها به قوت خود باقی هستن.

 

از طرف دیگه، مشخص شد که داشتن احساس کنترل فردی در جوانان، به درک سن منجر نمی شه اما استرس و تغییرات منفی موجب می شن که این گروه، احساس پیری کنن.

 

نوپرت ادامه داد: این تحقیق، مهم بودن حس استقلال رو در بزرگسالان ثابت می کنه و نشون میده که داشتن این احساس، فقط یه ویژگی خوب نیس بلکه می تونه بر سطح سلامت و تندرستی فرد هم مؤثر باشه.

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *