فهرست بستن

احساس جرقه در چشم | بیماری

eye flashes


همین الان یه کاغذ سفید وردارین و به اون خیره شید، یا برید پشت پنجره و به آسمون نگاه کنین چه می ببینن؟ اگه ذرات کوچیکی مثل مگس یا گرد و غبار می ببینن که همیشه جلوی چشماتون بالا و پایین می رن ، اشکال نه از آسمانه و نه از کاغذ، بلکه شما دچار آسیب چشمی مگس پران یا آسیب جرقه بینی شدین.


در چشم پزشکی جرقه به معنی احساس وجود نور غیر واقعی در میدون بیناییه. جرقه ممکنه به صورت خطوط نورانی رعد و برق مانند یا به صورت اجسام ریز درخشنده به نظر برسه. جرقه ممکنه فقط تو یه نقطه خاص میدون بینایی دیده شه و یا به صورت نقاط ریز زیاد در بخشی از میدون بینایی دربیاد. احساس دیدن جرقه معمولا فقط چند ثانیه طول می کش، اما بیشتر تکرار می شه. معمولا در محیطای تاریک جرقها بیشتر ظاهر می شن. هم اینکه حرکات یهویی سر یا چشما ممکنه باعث دیدن جرقه شه.

به چه دلیل جرقه ایجاد می شه؟

زجاجیه مایعی ژله مانند مثل سفیده تخم مرغ است که بخش بزرگ داخل کره چشم رو از پشت عدسی تا روی شبکیه پُر کرده. زجاجیه دارای مقدار زیادی آب و مواد محلوله و به خاطر همین حالت ژله ای داره و داخلش با رشته های بسیار ظریفی پر شده که در قسمتای خارجی تر متراکم تره و به لایه های داخلی شبکیه وصل شدن.

با افزایش سن رشته های زجاجیه کلفت تر می شن و به هم می چسبن. این چسبندگی رشته های زجاجیه ممکنه باعث کشیده شدن پرده شبکیه شه. از اونجا که جواب سلولای شبکیه به محرکا به صورت درک نوره، هر دلیلی که سلولای شبکیه رو تحریک کنه در مغز به عنوان نور، تفسیر می شه. به خاطر همین وقتی شبکیه تحت کشش قرار گیرد، جرقهای نوری دیده می شه.

جرقه قابل درمانه؟

جرقه کی خطرناک می شه؟

طوریکه قبلا ذکر شد وجود جرقه معمولا به وجود اومده به وسیله کشش و تحریک شبکیه س، پس در آدمایی که تازگیا دچار جرقه شدن، احتمال ایجاد پارگی در پرده شبکیه هست.

تشخیص دلیل ایجاد جرقه بدون معاینه دقیق چشم پزشکی ممکن نیس، پس لازمه تموم آدمایی که دچار جرقه هستن و یا مگس پران جدید پیدا کردن، حتما به وسیله چشم دکتر معاینه شن. بعضی وقتا با یه نوبت معاینه نمیشه دلیل دقیق جرقه رو تشخیص داد. در این حالت معمولا لازمه معاینه در فواصل ۲ تا ۳ هفته یه بار تکرار شه تا وقتی که مطمئن شیم دلیل خطرناکی وجود نداره.

یه نکته مهم اون هستش که جرقه حتی اگه با پارگی شبکیه همراه باشه، معمولا پس از چند روز تا چند هفته خود به خود از بین میره؛ مگس پران هم حتی در صورت همراهی با پارگی شبکیه پس از چند هفته کوچیک می شه. پس در آدمایی که جرقه یا مگس پران جدید ایجاد شده حتی اگه خود به خود خوب شده باشه لازمه معاینه کامل چشم انجام شه.

جرقه مهم ترین علامت پارگی شبکیه س

پرده شبکیه داخلی ترین لایه کره چشمه که کار اصلی اون با در نظر گرفتن حضور سلولای حساس به نور در این پرده، درک و احساس نوره. پس از تابش نور به چشم و تمرکز اون روی شبکیه چشم، این سلولا نور رو به پیام های عصبی تبدیل می کنن که از راه راه های عصبی به مغز می رسن و در این زمان شخص احساس دیدن می کنه.

احساس جرقه در چشم یا مگس پران، مهم ترین علامت جداشدگی یا پارگی شبکیه س و باید با مشاهده اون به سرعت به دکتر مراجعه کرد

جداشدگی یا پارگی شبکیه سه نوع جور واجور داره: ایجاد سوراخ و پارگی در شبکیه، کشیدگی شبکیه و جمع شدن مایع زیر شبکیه.

نوع ایجاد سوراخ و پارگی شبکیه چشم بسیار شایع تره که از مهم ترین دلایل ایجاد اون ضربه ها هستن. پس باید بعد از هر ضربه به سرعت به چشم دکتر مراجعه کرد، چون که درمان یه سوراخ در شبکیه بسیار راحت تر از درمان جدا شدگی کل شبکیه س.

دلیل دیگه ایجاد پارگی شبکیه نوع اول، جدا شدن مایع ژل مانند زجاجیه داخل چشمه که با افزایش زمان و گذشت سن ممکنه از لایه پشتی خود که شبکیه س جدا شه. این نوع پارگی شبکیه در آدمایی که نزدیک بینی بالایی دارن گسترش بیشتری داره.

نوع سوم پارگی شبکیه چشم به دلیلای مختلفی از جمله رشد عروق نابجا در سطح شبکیه چشم و انقباض اون به وجود میاد که موجب کشش شده و شبکیه رو از جا می کنه. شایع ترین مریضی که می تونه موجب این نوع مریضی شبکیه شه، دیابت است که عروق رو ناراحت کرده و یه سری نواحی رو دچار کاهش اکسیژن کرده و موجب می شه بافتا و رگای جدیدی داخل چشم ایجاد شه که به دنبال انقباض این بافت جدید، ممکنه این بافت لایه زیرین خود رو که شبکیه س با خود بکشونه و موجب جدایی شبکیه شه.

اگه دیابتیا هیچ علامتی از علامتای پارگی شبکیه چشم نداشته باشن هم باید به طور منظم به چشم دکتر مراجعه کنن که به محض ایجاد اولین علائم، درمان انجام شه.

در مراحل ساده تر که سوراخ با پارگی کوچیکی در شبکیه ایجاد شده، با لیزر کردن دور اون یا روش کرایو (یخ زدن) بهبودی حاصل می شه، اما در موارد شدید تر، تنها راه درمان جراحیه که به کمک اون لایه شبکیه به جای اصلی خود می چسبد. پس از عمل جراحی، معاینات منظم و پیگیر باید ادامه یابد.

سلولای حساس به نور که در شبکیه چشم قرار دارن و کار فرستادن پیام عصبی به قسمت بینایی مغز رو رو دوش دارن، از بافت زیرین خود یعنی مشیمیه تغذیه می کنن که در نتیجه جدایی شبکیه از این بافت، این سلولای حساس دچار کمبود اکسیژن می شن. پس هر چی درمان جداشدگی شبکیه دیرتر انجام بشه، احتمال آسیب بیشتره.

یه دهم درصد مردم به جداشدگی شبکیه گرفتار هستن و به خاطر ساختمون چشم و خطرات موجود، ابتلای اون در سنین پایین نادره، اما نوزادانی که با وزن زیر یک و نیم کیلوگرم به دنیا می آیند، باید حتما از نظر بینایی بررسی شن.


علل غیر چشمی ایجاد جرقه

آدمایی که میگرن دارن، بیشتر نوع دیگری از جرقه رو تجربه می کنن. این جرقها به صورت خطوط زیگزاگی لرزان یا نقاط بزرگ شونده دیده می شن. معمولا این جرقها اول در وسط میدون بینایی ظاهر می گردن (یعنی روبروی فرد دیده می شه) و در عرض ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کم کم به کنارهای میدون بینایی کشیده شده، کم کم محو می گردن. پس از اون سردرد شروع می شه که معمولا یه طرفه و ضربان داره. البته در بعضی از افراد فقط جرقه خودنمایی می کنه و سردرد اتفاق نمی افته. این حالت رو "میگرن چشمی" میگن. یه نکته مهم اون هستش که جرقه به وجود اومده به وسیله میگرن همزمان در هر دو چشم دیده می شه، اما جرقه به وجود اومده به وسیله مشکلات چشمی فقط در چشم گرفتار خودنمایی می کنه.

یه دلیل دیگه جرقه، برخورد ضربه یهویی به سره. برخورد هر ضربه یهویی به سر ممکنه باعث شه که فرد تا چند ثانیه جرقهای نورانی کوچیک ببینه یا اصطلاحا برق از چشمش بپرد.

فرآوری : نیره ولدخانی

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع :

سایت noorvision (بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور)

خبرگزاری فارس – دکتر پژمان بختیاری ، فوق تخصص چشم پزشکی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

مگس پران چشم چیه؟

هیچوقت واسه تون پیش اومده یه هنگام خیره شدن به یی تصویر صاف (مثلا یی یاغذ سفید یا…

به چه دلیل معاینه چشم مهمه؟

دو تصور غلط در مورد معاینه چشم هست؛ یکی این که اگه خوب می بینین احتیاجی به معاینه چشم ندارین و دیگری این که…

مرض قند با چشما چه می کنه؟

مریضی دیابت در بعضی از بیماران به سرعت پیشرفت می کنه، در حالی که دیدشون خوبه و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *