فهرست بستن

احساس خارش هم مسری است | بیماری


واسه اولین بار محققان به این نتیجه رسیدن که خارش هم مانند خمیازه مسریه. مشاهده عمل خارش یه فرد باعث می شه که احساس خارش کنیم. این وسط امکان سرایت احساس خارش به مریضایی که دارای مریضی پوستی هستن بیشتره.


بدترین حالت وقتیه که فرد همیشه خود رو می خاراند، ولی چیزی که دلیل اونو مشخص کنه، در پوست دیده نمی شه. در این موارد، دکتر به جستجوی علتی در درون بدن، مثل تنش روانی یا تولید زیادتر از اندازه یه هورمون برمیاد.

دیگه علل شایع خارش عبارتند از: نیش و گزش حشرات، انگلا، خشکی پوست و لباس نم دار یا تنگ.

تحقیقی درباره مسری بودن خارش

واسه اولین بار محققان به این نتیجه رسیدن که خارش هم مانند خمیازه مسریه. مشاهده عمل خارش یه فرد باعث می شه که احساس خارش کنیم. این وسط امکان سرایت احساس خارش به مریضایی که دارای مریضی پوستی هستن بیشتره.

خمیازه معمولا مسریه، یعنی وقتی که یه نفر کنار کسی خمیازه میکشه، فرد دیگه هم به خمیازه میفته. باحال اینه که خارش هم مسریه. اما تا کنون به صورت علمی به بررسی تاثیر سرایت اون نپرداخته بودن. به تازگی یه گروه علمی از یه مرکز پزشکی در ایا لت کارولینای شمالی در آمریکا این موضوع رو مورد بررسی قرار داده.

یافته های این تحقیق در نشریه علمی „British Journal of Dermatology“  منتشر شده. در این نشریه می گن که احساس خارش به آدمایی که دارای مریضی پوستی هستن بیشتر انتقال پیدا می کنه تا آدمایی که سالم هستن.

روش تحقیق

در این تحقیق ۱۱ نفر که دچار مریضی پوستی نورودرمیت  (Neurodermitis) بودن شرکت کردن. نورودرمیت یه جور مریضی پوستی همراه با خارشه. پوست بیماران گرفتار به نورودرمیت در جاهای جور واجور بدن شون دارای اگزما هستش، قسمتایی از پوست بسیار خشک و قرمزه و معمولا به طور شدید پوسته ریزی می کنه. آدمایی که دچار این مریضی هستن دچار خارش شدید هستن.

علاوه بر این ۱۱ نفر ، ۱۴ نفر هم که سالم بودن، در این تحقیق شرکت داشتن.

در جریان تحقیق هورمون هیستامین که منتهی به بروز مریضیای آلرژیک (حساسیت) می شه به شرکت کنندگان تزریق شد، یا این که روی ساق دست اونا محلولی از نمک که خارش آوره ریخته شد. پس از اون شرکت کنندگان در تحقیق باید فیلمایی رو تماشا می کردن که در اونا یه نفر شروع به خاروندن خود می کرد.

یافته های تحقیق

بررسی نشون داد که شرکت کنندگان در تحقیق هروقت مشاهده می کردن که بازیگر فیلم شروع به خاروندن خود می کنه، به خارش می افتادن. اما باحال اینه که اونا جدای از این که بازیگر کدوم ناحیه بدنش رو خارونده باشه، در نقاط جور واجور بدنشون احساس خارش می کردن.

تلقین احساس خارش

علاوه بر این، شرکت کنندگان در تحقیق اعلام کردن که احساس خارش در موردی که هورمون هیستامین به اونا تزریق شده بود، قوی تر از وقتی بوده که محلول نمک روی دستشون ریخته شده بود. اما عکس العمل مریضایی که دچار مریضی نورودرمیت بودن، بسیار شدیدتر از عکس العمل افراد سالم بود. یکی از محققان میگه: «یافته های نشون میدن که ما آدما چقدر به خود تلقین می کنیم، یعنی فکر می کنیم که یه تیکه از بدن مون می خارد، در حالی که در اصل اینجور نیس.» این روشنه که مشاهده عمل خارش فردی دیگه، باعث واکنشی در سیستم مغزی افراد می شه.

محققان می خوان در مرحله بعدی از راه روش توموگرافی مغناطیسی بررسی کنن که چه فعل و انفعالاتی در مغز افراد موقع دیدن عمل خارش صورت می گیرن. اونا امیدوارن از این روش بتونن عکس العمل خارش رو بهتر بفهمن و راهکارهایی رو واسه کاهش اون پیدا کنن. مثلا روشی مثل مدیتیشن و تمرینای آرامش بخشی یا حتی بعضی داروها می تونن باعث کاهش فعالیت قسمتایی از مغز شن که مسئول پیدایش احساس خارش هستن.

گرما، خارش رو بیشتر میکنه و واکنشای آلرژیک رو شدید شدن می کنه.

کاهش خارش پوست

خاروندن پوست با ناخن، خارش اونو بدتر کرده و مستعد دچار شدن به عفونت می کنه. حالا خوبیش اینه خاروندن تنها راه چاره واسه رفع خارش پوست نیس. راه های دیگری هم هست که به بعضی از اونا می پردازیم:

پوست رو خنک کنین

دوش آب سرد بگیرین، و یا کمپرس آب سرد روی پوست خود بذارین. واسه این کار هوله ای رو در آب سرد فرو برده و پس از چلاندن، به مدت پنج دقیقه روی ناحیه خارش دار بذارین. تبخیر آب هوله، پوست رو خنک کرده و خارش رو نابود می کنه.

پوست رو آروم کنین

محلولای شامل منتول یا کافور که بی حس کننده موضعی هستن، اثر آرامش بخش و خنک کننده روی پوست دارن و خارش رو رفع می کنن.

ضد حساسیت بخورین

واسه رفع خارش به وجود اومده به وسیله گزش و نیش حشرات یا عوامل حساسیت زای دیگه، به جای خاروندن، یخ روی پوست بذارین. بعد یه داروی ضد حساسیت بخورین.

از داروهای موضعی ضد حساسیت، مثل کرم دیفن هیدرامین یا فرآورده هایی مثل بنزوکائین استفاه نکنین؛ چون ممکنه با ایجاد عکس العمل آلرژیک در پوست، مشکل رو دو برابر کنن.

کالامین بزنین

محلول کالامین واسه رفع خارشای ترشح دار یا تاولی (مانند خارش به وجود اومده به وسیله تماس با پیچک سمی) مؤثره. اما اگه دلیل خارش، نامعلوم یا به وجود اومده به وسیله خشکی پوست باشه، اثر خشک کنندگی کالامین خارش رو بیشتر می کنه.

هوا رو خنک کنین

گرما، خارش رو بیشتر میکنه و واکنشای آلرژیک رو شدید شدن می کنه. از آب داغ دوری کنین، در برابر نور خورشید قرار نگیرید و طوری ورزش نکنین که خیلی گرم تون شه.

لباس گشاد بپوشید

لباس گشاد نخی واسه کسائی که مستعد خارش هستن، بهتره. لباسایی که به بدن می چسبن، مثل مواد مصنوعی و پشم، خارش رو بیشتر می کنن. اگه ناچار به پوشیدن لباس پشمی هستین، زیر اون لباس نخی بپوشید تا لباس پشمی با بدن تماس پیدا نکنه.

چه وقت به دکتر مراجعه کنیم؟

– وقتی که خارش با خوردن یه دارو شروع شه.

– وقتی که خارش، شدید باشه و یا بیشتر از دو روز طول بکشه، مخصوصا اگه در خونواده تون سابقه مریضی قند یا مریضی کلیه وجود داشته باشه.

فرآوری : نیره ولدخانی

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع :

جام جم آنلاین

سایت بخش – مریم خوب نژاد

واسه شرکت در بحثای انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا رو کلیک کنین.

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *