فهرست بستن

احساس درد پیش از اجابت مزاج چیست؟ | بیماری

: مجموعه: بیماریا و راه درمان

: احساس درد قبل از اجابت مزاج چیه؟

 

اجابت مزاج موضوعیه که کمتر به اون توجه می کنین مگه این که با درد همراه باشه. درد قبل از اجابت مزاج می تونه اونقدر شدید باشه که ترس و نگرانی رو در فرد بسازه. در شرایطی که تجربه کمی ناراحتی قبل از اجابت مزاج عادیه، اما در صورت تجربه درد شدید و غیر قابل تحمل باید واسه بررسی دقیق شرایط به دکتر مراجعه کرد. موارد بسیاری می تونن در این احساس درد نقش دارا باشن.

 

دلیل احساس درد قبل از اجابت مزاج چیه؟

. واقعا، شما نباید پیش، بین، یا پس از اجابت مزاج احساس درد داشته باشین. باید به این نکته توجه کرد که احساس نیاز شدید به دفع مدفوع مشابه درد نیس. در صورت احساس درد هنگام اجابت مزاج باید به دکتر مراجعه کنین، چون می تونه نشونه ای از بعضی بیماریا، اختلالا یا آسیب دیدگیا باشه. بعضی وقتا، شما درد رو احساس می کنین، اما معمولا بدون دخالت پزشکی برطرف می شه. اگه درد پایداره، این می تونه در صورت نبود درمان به تشکیل مشکلات جدی منجر شه.

 

اگه احساس درد با بعضی علائم دیگه مانند موارد زیر همراه س به دکتر مراجعه کنین.

– به یبوست یا اسهال گرفتار هستین.

– در مدفوع خون یا مخاط مشاهده می کنین.

– گرفتگی عضلانی شکمی دردناک رو تجربه می کنین.

– پیش یا بین اجابت مزاج با باد شکم زیادتر از اندازه مواجه هستین.

 

چی موجب احساس درد قبل از اجابت مزاج می شه؟

اگه پیش یا بین اجابت مزاج درد دارین، باید واسه ارزیابیای دقیق به دکتر مراجعه کنین. با این وجود، از بعضی دلایل احتمالی بروز این شرایط میشه به موارد زیر اشاره کرد:

 

عفونتا

درد می تونه به واسطه عفونت روده شکل بگیره. گاستروانتریت ویروسی شایع ترین نوع عفونته که می تونه موجب حالت تهوع، اسهال، و درد شکمی به همراه استفراغ شه. این شرایط می تونه در نتیجه عفونتای پروتوزایی یا باکتریایی شکل بگیره. این عفونتا معمولا خودمحدود هستن، یعنی طی مدت زمان یه هفته یا کمی بیشتر از بین می رن. در صورت پایداری علائم به مراقبت پزشکی نیاز دارین.

 

هم اینکه، شما ممکنه در نتیجه یه مسمومیت غذایی به یه عفونت گرفتار شید. این شرایط به واسطه مصرف غذای آلوده با سموم یا پاتوژنا شکل میگیره. این می تونه درد در روده ها به همراه اسهال رو موجب شه. معمولا، این شرایط طی چند روز و بی نیاز از کمک پزشکی بهتر می شه.

 

کرم روده یکی دیگه از دلایل احساس درد حساب می شه. این از دلایل کمتر شایع احساس درد در زمان اجابت مزاجه. در این شرایط مریض همیشه دارای علائم نیس، اما بعضی وقتا ممکنه گرفتگیای عضلانی شکمی، گرسنگی همیشگی، و در بعضی موارد اسهال رو تجربه کنه. یادتون باشه که بیماریای قابل انتقال از راه رابطه جنسی هم می تونن به تشکیل عفونت در روده منجر شن.

 

اگه پیش یا بین اجابت مزاج درد دارین، باید واسه ارزیابیای دقیق به دکتر مراجعه کنین

 

جراحت

اگه با جراحت در روده خود مواجه باشین، هنگام اجابت مزاج درد رو تجربه می کنین. آدمایی که دوره پرتو درمانی رو واسه سرطان میگذرونن ممکنه با بعضی آسیب دیدگیای دیواره داخلی روده مواجه شن. هم اینکه، بعضی سموم و داروها می تونن واکنشای التهابی در بدن رو تحریک کرده و به دیواره داخلی روده آسیب وارد کنن. آسیب جسمی هم می تونه موجب جراحت روده و در نتیجه احساس درد قبل از اجابت مزاج شه.

 

مشکلات سیستم ایمنی

اجابت مزاج دردناک می تونه به واسطه یه مشکل سیستم ایمنی شکل بگیره. دچار شدن به مریضی التهابی روده که تشکیل درد و زخم در دیواره داخلی روده رو موجب می شه، می تونه موجب این شرایط شه. باید به این نکته توجه داشت که مریضی التهابی روده می تونه به دو نوع جور واجور شامل مریضی کرون و کولیت اولسراتیو باشه. در صورت نبود درمان مناسب و به موقع، این شرایط می تونه به سرطان روده بزرگ منجر شه.

 

مشکلات گردش خون

گردش خون ضعیف به سمت روده می تونه اجابت مزاج دردناک رو موجب شه. محدود شدن گردش خون به سمت یه بافت به نام ایسکمی شناخته می شه و می تونه هر بخش از روده رو تحت تاثیر بذاره. احساس درد می تونه به واسطه هموروئید یا بواسیر هم شکل بگیره، که رکتوم رو تحت تاثیر قرار میده. در این شرایط احساس درد به واسطه رگای خونی متورم که ممکنه دچار پارگی شن، شکل میگیره. مشاهده خون در مدفوع یکی از نشونه های هموروئیده.

 

نبود تحمل لاکتوز

احساس درد قبل از اجابت مزاج می تونه به واسطه دچار شدن به نبود تحمل لاکتوز شکل بگیره. در صورت دچار شدن به این شرایط پس از مصرف شیر خیلی زود احساس درد در روده رو تجربه می کنین. این شرایط به دلیل ناتوانی بدن در گوارش نوع خاصی از قند که در شیر و اجناس مربوط به اون پیدا میشه، اتفاق می افته.

 

اجابت مزاج دردناک می تونه به واسطه یه مشکل سیستم ایمنی شکل بگیره

 

مشکلات مادرزادی

یه مشکل مادرزادی مانند سندرم روده کوتاه می تونه دلیل احساس درد هنگام اجابت مزاج باشه. افراد گرفتار به این سندرم از طول روده کوچیک کوتاه تر نسبت به افراد عادی بهره مند هستن و بدن قادر به گوارش درست غذا نیس. این شرایط هم می تونه به احساس درد مربوط به مشکلات در حرکات دستگاه گوارش منجر شه.

 

یبوست

آدمایی که از یبوست رنج می برن بیشتر قبل از اجابت مزاج درد رو تجربه می کنن. عبور مدفوع خشک و سفت هیچ وقت سخته و فشار وارد شده می تونه به مشکلات دیگری مانند پارگیا و هموروئید منجر شه. شما می تونین با افزایش مصرف آب و فیبر به درمان یبوست کمک کنین. مکملای منیزیم هم ممکنه به بهتر شدن این شرایط کمک کنن.

 

گاز زیادتر از اندازه

گاز در روده بزرگ یا باد شکم ممکنه از دلایل احساس درد قبل از اجابت مزاج باشه. این شرایط می تونه به واسطه مصرف بعضی غذاها شکل بگیره، اما بعضی وقتا عفونت پروتوزایی هم در اون نقش داره.

 

ملینا و داروها

خیلیا واسه مقابله با یبوست مصرف ملینا رو روش زوم می کنه، اما به این موضوع توجهی ندارن که مصرف زیادتر از اندازه اونا و داروها می تونه به انقباضات روده و در نتیجه اجابت مزاج دردناک منجر شه. اگه قبل از اجابت مزاج درد دارین و تازگیا دارویی واسه بهبود یبوست مصرف کردین، با دکتر خود مشورت کرده و داروهای مصرفی رو با ایشون در میان بذارین. دکتر همه چیز رو آزمایش و گزینه ای بهتر رو تجویز می کنه.

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *