فهرست بستن

“احساس دلشکستگی به قلب آسیب می زند | بیماری”

هدی بانکی – بخش سلامت آکا ایران

تصویر یه قلب شکسته، معمولا ناراحتی عمیق و اندوه زیاد رو مشخص می کنه و توصیفیه که معمولا نشون دهنده از دست دادن یه رابطه عاشقانه یا قرار گرفتن در ناامیدی و افسردگی شدیده.

دل شکستگی، لحظه ایه که به فرد حالت سراسیمگی و پریشونی و جنون دست داده و فرد از این فکر برآشفته می شه که حالا بعد از این چه باید کنه. این حالت و شرایط، چیزیه که در روبرو شدن با یه شکست روحی وحشتناک و یا فوت کسی که دوستش داریم اتفاق می افته.

شاید واسه شمام پیش اومده باشه و یا از بقیه شنیده باشین که حس می کنن انگار بخشی از قلب شون کنده شده و درد توصیف نشدنی داره.

حسی مثل حمله قلبی

محققان روی این موضوع مطالعه کردن که دل شکستگی، نتیجه های جسمی هم داره یا خیر، چون این اصطلاحیه که همیشه واسه بیان اندازه ناراحتی فرد در شرایط فعلی اش به کار برده می شه. چیزی که محققان به این نتیجه رسیدن این بود:" کاردیومیوپاتی استرس"، که باعث می شه فرد احساس کنه دچار حمله قلبی شده.

بدن نسبت به خبرها و غافلگیریا به روش خودش عکس العمل نشون میده، روشی که باعث ضربه به این عضله تپنده یعنی قلب می شه

اما حالا تحقیقی جدید در مورد فیبریلاسیون دهلیزی انجام شده که در اون عوامل استرس زا دلیل می شن ضربان قلب بی نظم شه. در این تحقیق معلوم شد تا حدود زیادی این احتمال هست که کسی یه ماه بعد از فوت فرد موردعلاقه اش، دچار فیبریلاسیون دهلیزی شده و این خطر به مدت یه سال بازم بالاست. اتفاق پیش اومده هرچه یهویی تر باشه، این خطر هم بیشتره. محققان به این نتیجه رسیدن افراد جوون تر بیشتر در برابر دچار شدن به ریتم بی نظم ضربان قلب هستن.

این تحقیق، رابطه بین روح و جسم رو نشون میده. وقتی ذهن و روح آدم در شرایط بد و ناراحت کننده باشه، بدن متوجه شده و عکس العمل نشون میده. البته به طور قطعی نمیشه گفت که فیبریلاسیون دهلیزی مستقیما به دلیل حادثه ناخوشایند و اندوهناک باشه، اما این رابطه نشون میده اینجور خطری در این شرایط هست و مسئله مهم هم همینه.

بدن نسبت به خبرها و غافلگیریا به روش خودش عکس العمل نشون میده، روشی که باعث ضربه به این عضله تپنده یعنی قلب می شه. استرس شدید تکانشی می تونه در کارکرد جسم و قلب مشکل ایجاد کنه و به فرد احساس خالی شدن و گیرافتادن در حس شدید دلشکستگی دست میده.

ماتم زدگی یا عزاداری، جزو حوادث اصلی زندگیه که می گن خطر مریضی قلبی و عروقی، مریضی روانی و مرگ رو زیاد می کنه. هر سه این خطر با هم می تونن مشکلات بسیار شدید و زیادی روی جسم فرد بزاره و فرد احساس درموندگی و ناتوانی کنه. بله، قلب واقعا ممکنه بشکنه.

چیکار باید کرد؟

راه هایی واسه کاهش استرس و در نتیجه کاهش خطر دلشکستگی هست؛ مانند ورزش، پیداکردن سرگرمیای جدید و دقیق شدن و فوکوس کردن روی تنفس.

تنفس، بهترین روش واسه آرامش روح برآشفته ایه که گرفتار شرایط پر استرس شده. تنفس عمیق که تکنیکیه بسیار ساده و بی دردسر، می تونه به شما کمک کنه که با احساس دلشکستگی تون کنار بیایید. قلب تون نباید بشکنه.


.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *