فهرست بستن

احساس سبکی در سر به چه دلیل است؟ | بیماری

: احساس سبکی در سر ،احساس شناور و ناپایداریه که در اثر عوامل زیادی مانند کم خونی، آلودگی هوا، بیماریای گوش داخلی، بی خوابی، استرسای روزمره، اختلالای بینایی، عفونت، حساسیت و هم اینکه تموم بیماریای سیستماتیک (کلیه، ریه، قلبی و…) ایجاد می شه.

هممون ممکنه در طول زندگی و در بخشایی احساس سبکی در سر رو داشته باشیم. مثلا مدت طولانی روی زمین نشسته ایم و حالا که یهو از جامون بلند میشیم، حس می کنیم چشمامون سیاهی میره و داریم می افتیم. و یا وقتی شدیدا بیماریم و تب داریم، همیشه احساس ضعف می کنیم و این حس رو داریم که هر اون ممکنه غش کنیم. احساس سبکی در سر رو بسیار از افراد روزه دار در ساعات پایانی روز دارن و به دلیل گرسنگی و تشنگی در حال ضعف هستن. هم اینکه بارها در فیلما دیده ایم که وقتی به یه نفر خبر یهویی ناگواری رو میدن، اون به زمین افتاده و غش می کنه.

سرگیجه، گیجی سر و سبک سری محدودیت سنی ندارن اما بیشتر ادما از این دو حالت می ترسن چون فکر می کنن که این حالتا مقدمه یه مریضی مغزی مانند تومور، سکته، ام اس و… است. این ترس موجب اضطراب، تپش قلب، افزایش فشار خون و محدودیت فعالیتای اجتماعی افراد می شه بیشتر دلایل سرگیجه و گیجی سر به تنهایی جدی نبوده و به طور کاملً قابل درمان هستن.

: احساس سبکی در سر به چه دلیله؟

بیماریایی که می تونه منتهی به احساس سبکی در سر شه

در بعضی از افراد اینجور حالتهای غش و ضعفی همیشه اتفاق میفته و زندگی فرد رو دچار مشکل می کنه. مریض میگه با اینکه تغذیه مناسبی داشته، به اندازه کافی استراحت کرده و هیجان خاصی براش پیش نیامده، اما مرتبا میفته و غش می کنه. در این حالت دلایل و بیماریای زیر مطرح می شه.

افت فشار خون ارتواستاتیک

به این معنیه که هنگام بلند شدن و ایستادن فشارتان میفته، به خصوص اگه بعد از یه استراحت شبونه از تختخواب بیرون بپرید. در این حالت افت فشار خون زمان کمی زمان میبره و به سرعت با در نظر گرفتن وضعیت نوین شما کاهش می شه. هر چند در بعضی از افراد، این احساس ضعف، بیشتر زمان میبره. افت فشار خون ارتوستاتیک معمولا با افزایش سن بیشترو روشن تر می شه.

کم خونی

نشونه روشن کم خونی احساس خستگیه. اما اگه دچار کم خونی باشین، ممکنه اکسیژن کافی به مغزتون نرسه و در این حالت احساس سبکی در سر داشته باشین.

بیماریهای قلبی و آریتمی

آریتمی یعنی بی نظم بودن ریتم ضربان قلب. در این حالت ضربان قلب ممکنه خیلی سریع، خیلی کنه و یا غیر عادی باشه. این آسیب دلیلای زیادی داره. یکی از علائم اون احساس سبکی سر و یا گیجیه. بی نظم شدن ضربان قلب می تونه بطور یهویی اندازه خونرسانی به مغز رو کم کنه و باعث احساس سبکی در سر و یا غش بشه. مشکلات و بیماریای قلبی دیگرهم می تونن اینجور آسیب ای رو بسازن.

اضطراب

اضطراب اگه با حملات ترس یهویی همراه باشه منتهی به احساس گیجی و سبکی سر می شه. وقتی به دلیل ترس شدید مرتب  نفس نفس می زنید، احساس سبکی در سر و غش شدید تر هم می شه.

احساس سبکی در سر به دلیل ترک کافئین

کاهش مصرف نوشیدنیای کافئین دار مانند قهوه یا کوکا می تونه موجب احساس سبکی در سر شه. مصرف کافئین در کارکرد پیام رسانای شیمیایی که رگای خون رو گشاد می کنه، تداخل پیدا می کنه. در صورت افت یهویی اندازه کافئین، بدن قادر به جبران کردن نیس. از علائم این حالت میشه به درد،  احساس   سبکی در سر بعضی وقتا همراه با حالت تهوع و اضطراب اشاره کرد. واسه درمان تلاش کنین روزی بیشتر از ۳۰۰ میلی گرم(۳ فنجون قهوه) یا ۴ فنجون چای مصرف نکنین. هر یک قوطی کولا شامل حدود ۵۰ میلی گرم کافئینه.

نذارین سرگیجه بدتر شه

– از تغییرات یهویی در وضع و حالت بدن دوری کنین.

– از حالت خوابیده به آهستگی بلند شید و قبل از ایستادن واسه چند دقیقه در حالت نشسته باقی بمونین.

– هنگام ایستادن مطمئن شید چیزی واسه گرفتن یا تکیه کردن دارین.

– هنگام بروز علائم بی حرکت مونده و استراحت کنین.

– به آهستگی فعالیت خود رو زیاد کنین.

– از نورهای روشن، تلویزیون و مطالعه کردن موقع سرگیجه دوری کنین چون ممکنه علائم رو بدتر کنه.

– از فعالیتایی مانند رانندگی، راه اندازی ماشین آلات سنگین و کوهنوردی یا حتی بالا رفتن در سربالایی تا یه هفته بعد از بروز علائم دوری کنین.

– استرسای زندگی خود رو به کمترین حد ممکن برسونین.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *