فهرست بستن

احساس سردی دراندام بدن با این دلایل | بیماری

شمام انگشتانتون سرد می شن؟به چه دلیل به این آسیب دچار میشیم و مهمترین دلیل ابتلابه اون چیه؟چه عواملی موجب سردشدن انگشتان می شن و بهترین روش درمانی واسه این آسیب چیه؟

 قرار گرفتن در برابر هوای سرد همیشه با سرد شدن انگشتان دست همراه س. این اتفاق طبیعیه چون بدن خون بیشتری رو به اندامای حیاتی مانند قلب، مغز و ریه ها می فرستد.
اما اگه انگشتان شما همیشه و حتی در هوای گرم، سرد هستن، این ممکنه نشونه دلایل دیگری باشه.

نشانگان رینود: این مشکل یکی از دلیلای شایع سرد بودن انگشتانه و به شرایطی میگن که در اون تنگی عروق خونی در انگشتان دست، و بعضی وقتا پا، گوش و بینی ایجاد شه. این شرایط جواب به سرما و یا احساساته. مبتلایان به نشانگان رینود بیشتر دارای انگشتان سرد و بی حس هستن. تغییر در روش زندگی مثل پوشیدن دستکش موقع سرما و دوری از استرس واسه مدیریت این مشکل کافی هستن.

بیماریای خود ایمنی: بعضی وقتا یه مریضی زمینه ای می تونه باعث ایجاد پدیده رینود شه. لوپوس و بقیه بیماریای خود ایمنی رو میشه مثال زد. در این بیماران هم سرد شدن انگشتان دست شایعه.

کم کاری تیروئید: غده تیروئید واقعا ترموستات بدن است و وقتی این غده کم کار می شه، علاوه بر نشونه هایی مثل خستگی، یبوست، زیاد شدن وزن، احساس سرد بودن هم ایجاد می شه. گسترش هایپوتیروئیدی بیشتر در زنان و افراد بالای ۵۰ ساله.

مشکلات گردش خون: گردش خون ضعیف باعث می شه مواد مغذی و غنی از اکسیژن در جریان خون کم بشه و پمپاژ قلب ضعیف شه. وقتی قلب نتونه خون کافی به سراسر بدن بفرستد، دست و پا احساس سردی، بی حسی، سوزن سوزن شدن و … می کنه.

کم خونی: این آسیب وقتی اتفاق می افته که بدن به اندازه کافی گلبولهای قرمز خون نداره و اندازه هموگلوبین هم در خون پایینه. در نتیجه کم خونی و کاهش سطح اکسیژن، ممکنه سردی دستها اتفاق بیفته. دریافت کم آهن از رژیم غذایی، قائدگی، بعضی سرطانا و مشکلات گوارشی مانند سلیاک و مریضی کرون، از دلیلای دیگه کم خونی هستن. علاوه بر سرد شدن دستها، علائم دیگه کم خونی شامل خستگی، سردرد، سرگیجه، تنگی نفس، و رنگ پریده شدن پوسته.

کمبود ویتامین ب ۱۲: این ویتامین در گوشت، مرغ، تخم مرغ، شیر و دیگر مواد لبنی هست و در تشکیل سلولای قرمز خون موثره. کمبود این ویتامین می تونه منتهی به کاهش تولید سلولای قرمز خون و کم خونی پس از اون شه. کمبود ویتامین ب ۱۲ در گیاه خواران، مبتلایان به کرون و مریضی سلیاک شایعه. یه آزمایش خون ساده می تونه تعیین کنه که دچار این کمبود هستین یا نه. در صورت کمبود ویتامین ب ۱۲ یکی از علائم شایع سرد شدن انگشتان دسته.

فشار خون پایین: افت فشار خون و فشار خون پایین می تونه بنا به طیف بزرگی از دلایل از جمله کم آبی بدن، از دست دادن خون، بعضی از داروها، مشکلات غدد درون ریز و … اتفاق بیفته. سرد شدن انگشتان دست، سرگیجه، تاری دید، خستگی، تهوع، ضعف، و احساس پریشونی و گیجی از علائم این اختلاله.

استرس و اضطراب: در نتیجه استرس طولانی و اضطراب، عروق خونی دچار انقباض شده و در نتیجه انگشتان دست و یا پا دچار سردی می شه.

داروها: داروهای بسیاری می تونه منتهی به تنگ شدن عروق خونی شه. بتابلاکرها (تجویز شده واسه تنظیم فشار خون)، بعضی داروهای ضد سرطان، داروهای میگرن، داروهای ضد احتقان بدون نسخه، و … منتهی به بروز سردی در انگشتان دست می شه.

سیگار کشیدن: نیکوتین موجود در سیگار باعث تنگ شدن عروق خونی و ایجاد پلاک در شریانا می شه. کاهش جریان خون در انداما هم در نتیجه سیگار کشیدن منتهی به سرد شدن انگشتان می شه.

www.msn.com

آوای سلامت

منبع : دکتر سلام

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *