فهرست بستن

احساس سوزش در عضلات بعد از بدنسازی و تمرین سنگین | ورزش

هر درد و سوزشی مضر نیس، اگه تمرینات شما اونقدر شدید باشه که عضلاتتون شروع به سوزش کنه و البته آمادگی همچین سطحی از تمرین رو داشته باشین می تونین یه لبخند بزنین و از کار خود راضی باشین.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ وزنه برداری و تمرینات مربوط به وزنه در بدنسازی، فعالیتیه که در اون در مقابل یه نیرو یا وزن مخالف مقاومت می کنین که باعث قوی شدن عضلات شما می شه. اگه شما از وزن کافی واسه افزایش حجم عضلاتتون استفاده کنین، از اونجا که عضلات شما به بیشترین حد ظرفیت کاری شون دست پیدا میکنن، معمولاً سوزش رو احساس می کنین. هم اینکه ممکنه در وقتی که عضلات شما تجزیه می شن و در دوره پس از تمرین خود رو بازسازی می کنن، درد رو هم تجربه کنین.

سوزش عضله

وقتی که شما وزنه های سنگین رو بلند می کنین، بدن شما با تجزیه ماده ای به نام گلوکز، انرژی لازم واسه پشتیبانی از فعالیت شما رو جفت و جور می کنه. وقتی که گلوکز تجزیه می شه، ماده دیگری به نام پیروات به وجود میاد همونطور که شما به کار کردن روی عضلاتتون ادامه می دید، پیروات به ماده دیگری به نام لاکتات یا اسید لاکتیک تبدیل می شه که به شما امکان میده به مدت کمی طولانی تری به بلند کردن وزنه ها ادامه بدین. با اینحال اسید لاکتیک به سرعت در عضلات شما جمع می شه و باعث سوزشی می شه که معمولا به وزنه زدن مربوطه. این احساس، مانند یه سیگنال از عضلات شما واسه متوقف کردن تمرین و استراحت دادن به بدنتون عمل می کنه.

ساختن بافت عضلانی

یانگ ساب و لن کراویتز از دانشگاه نیومکزیکو در مقاله “عضلات چیجوری رشد میکنن؟” می گن وزنه برداری باعث یه آسیب جزئی در بافت عضلات درگیر می شه. آسیب به فیبرهای عضلانی شما به نوبه خود باعث فعالیت در سلولهای مجاور به نام سلولهای ماهواره ای می شه. این سلولهای ماهواره ای به همدیگه و هم اینکه به بافتهای آسیب دیده شما می پیوندن. سلولهایی که به بافتهای شما وصل می شن، عضله فعلی شما رو با بازسازی ساختارهای سلولی آسیب دیده، احیا می کنن. سلولهایی که به همدیگه وصل می شن، ساختارهای پروتئینی جدیدی به نام تارچه تشکیل میدن که بافت عضلانی و توده عضلانی بیشتری اضافه می کنن.

درد عضلانی با تاخیر

پروفسور استفان روت در Scientific American توضیح میده که درد پس از تمرین مربوط به وزنه برداری یا بقیه فعالیتهای سنگین، شاید از آسیب به بافت عضلانی شما و هم اینکه انتشار عناصر تجزیه جور واجور به بافتهای مجاور شما ناشی می شه. این درد معمولا در عرض ۲۴ ساعت پس از ورزش، ظاهر شده و در چند روز آینده به بالاترین درجه خود می رسه. به خاطر این، بیشترً به شروع درد عضلانی با تاخیر یا DOMS معروفه. قسمت بزرگ درد مربوط به DOMS وقتی اتفاق میفته که شما یه وزنه بالا برده رو پایین میارید و عضلات تون رو در برابر انقباض غیرعادی قرار می دید.

توجه کنین

شما معمولا باید واسه خسته کردن عضلات تون باید وزن کافی رو با ۱۲ تکرار، در طول هر تمرین مشخص بلند کنین. اگه بیشتر از یکه از تمرین رو انجام می دید، باید بمدت کافی استراحت کنین تا سطح اسید لاکتیک تون رو کاهش داده و ظرفیت کاری عضلات تون رو بحالت اول برگردونین. واسه اینکه به عضلاتتون، فرصتی واسه بازسازی و رشد پس از بلند کردن وزنه بدین، نباید واسه ۲ یا بیشتر از ۲ روز متوالی، روی همون قسمت از بدنتون کار کنین. درد مربوط به DOMS معمولاً خفیفه. اگه احساس درد شدید می کنین یا در مفاصل در رابطه، احساس درد یا تورم می کنین، یعنی شایدً از وزن زیادتر از اندازه استفاده می کنین و یا تکرارهای زیادتر از اندازه انجام می دید. واسه اطلاعات بیشتر، با دکتر یا یه مربی تایید شده مشورت کنین.

.

منبع : alamto.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *