فهرست بستن

احساس سوزش در معده | بیماری

: احساس سوزش در معده

: احساس سوزش و گرمی در معده می تونه نشونه ای از مشکلات گوارشی مانند التهاب معده، GERD، آلرژی یا نبود تحمل غذایی، یا استرس عاطفی باشه این مقاله به بررسی علل، تشخیص و درمان مشکلات گوارشی که ایجاد حس دردناک در معده دارن می پردازه. معده یه اندام عضلانی به شکل J واقع در چاله شکمی بین مری و روده کوچیک است.

دو تا از عملکردهای اصلی معده دریافت غذا از دریچه مری و گسترش ذخیره مواد غذاییه معده هم اینکه دلیل ترشح آنزیما و اسید، واسه کمک به هضم مناسب غذا می شه پپسین یه آنزیم اصلی مترشحه از معده س که به هضم پروتئینا کمک می کنه در حالی که اسید هیدروکلریک ترشح شده به وسیله معده واسه کمک به نابود کردن باکتریای مضر و حفظ تعادل PH مناسبه.
در معده، غذا با آب و عصاره معده مخلوط و دلیل تجزیه غذا به ذرات کوچکتر به نام کیموس شده و از راه اسفنکتر پیلور، واقع در آخر معده به طرف روده کوچیک حرکت می کنه.

علل سوزش در معده

خیلی از شرایط می تونه به احساس سوزش در معده کمک کنه تاریخ پزشکی و نشونه فعلی عناصر مهمیه که پزشکان واسه تعیین دلیل علائم دردناک استفاده می کنن اینجا بعضی از شایع ترین دلایل احساس سوزش در معده آورده می شه.
گاستریت – وقتی که یه منطقه در ناحیه ای از معده  دچارتحریک، آسیب و یا التهاب شه و در برابر شیره معده قرار گیرد معده دچار التهاب ایجاد می شه درد معده در افراد جور واجور فرق داره اما شایع ترین علائم گزارش شده شامل موارد زیره:
احساس سوزش در معده بعد از غذا و یا هنگام درازکشیدن.
تهوع
نفخ
سوء هاضمه
درد شکم
سکسکه
از دست دادن اشتها
H پیلوری باکتری ( هلیکوباکتر پیلوری ) باعث شکلی از التهاب معده مثل سوزش سر دل می شه کم خونی خطرناک، سیگار کشیدن، مصرف زیاد الکل، نبود تحمل غذا یا آلرژی غذایی، مریضی کرون، مریضی سلیاک و دیگر مشکلات اساسی سلامت هم می تونه منجر گاستریت شه.
واسه تشخیص گاستریت دکتر ممکنه پیشنهاد به آزمونای اضافی به نام آندوسکوپی کنه واسه انجام آندوسکوپی فوقانی، دکتر از لوله نازک و انعطاف پذیری استفاده می کنه این لوله شامل یه دوربین کوچیک  است که از راه دهن یا بینی مریض واسه پیشبرد لوله به شکم بیماراستفاده می شه آندوسکوپی اجازه میده تا دکتر به بررسی التهاب در آستر مری و معده بپردازه.
مریضی رفلکس مری (GERD): ریفلاکس معده و مری وقتی اتفاق می افته که اسفنکتر تحتانی مری بعد از باز شدن نتونه به طور کامل بسته شه و پس ریفلاکس اتفاق میفته اسیدهای گوارشی زیاد شده و به مری وارد شده و باعث احساس سوزش سر دل می شه.
عوامل شناخته شده زیر به پیشرفت GERD کمک می کنه.
چاقی
بارداری
مصرف دخانیات
ادویه تند، مرکبات و غذاهای براساس گوجه فرنگی
یه دکتر ممکنه واسه رد کردن GERD در بیماران با علایم سوزش سردل که در شب یا هنگام درازکشیدن بدتر می شه نیاز به انجام تستای اضافی داشته باشه مطالعهPH ، اشعه ایکس باریم و آندوسکوپی فوقانی آزمون عادی مورد استفاده پزشکانT  واسه تشخیص GERDه. تشخیص وقتی تایید می شه که داروهای طراحی شده واسه سرکوب اسید معده نشونه های مریض رو کم می کنه.
آلرژی یا نبود تحمل غذایی – احساس سوزش در قفسه سینه و قسمت فوقانی شکمه که پس از خوردن غذا اتفاق می افته وقتی که فرد شکایت از احساس سوزش در معده همراه با استفراغ و یا اسهال داره دکتر ممکنه از یه سری آزمایشات پوستی به خاطر رد کردن آلرژی غذایی استفاده کنه.
داروها – داروها مانند آسپیرین، تیلنول، مصرف زیاد الکل و سیگار کشیدن می تونه درد معده و سوزش رو زیاد کنه علاوه بر این، داروهای ضد التهابی مثل ایبوپروفن و ناپروکسن می تونه دلیل شکسته شدن پوشش محافظ معده شده و فرد در خطر گاستریت بذاره.
استرس زیاد – مشکلات گوارش عاطفی در نتیجه اداره ضعیف استرس عاطفیه پس استرس می تونه سرعت هضم غذا رو کم کنه بطوری که اسید معده در معده باقی می مونه و شانس رخ  دادن ریفلاکس رو زیاد می کنه یه دکتر می تونه استرس عاطفی رو با یه مصاحبه مفصل سلامت و یا بررسی سلامت روانی واسه تعیین اینکه استرس دلیل زمینه ای درد و سوزش معده است رو تشخیص  دهد.

درمان سوزش در معده

درمان انتخابی واسه احساس سوزش در معده براساس گذشته پزشکی مریض و علائم فعلیه. آزمایش خون، اندوسکوپس، اشعه X در قسمت فوقانی دستگاه گوارش  و روشای دیگه به تشخیص و رد بیماریای جدی با زمینه پزشکی کمک می کنه. درمان سریع علائم می تونه به جلوگیری از مشکلات پزشکی بالقوه و دراز مدت کمک کنه. اینجا چهار روش درمانی واسه احساس سوزش در معده آورده می شه.
داروهاآنتی اسیدها خط اول درمان پزشکی واسه کنترل اندازه اسید هستن. اگه آنتی اسیدها موثر نیستن بعد دکتر بسته کننده H2، مانند Tagament، زانتک و پپسید رو تجویز کنه. این داروها واسه کاهش تولید اسید معده س. اگه باور بر اینه گاستریت نتیجه ای از باکتری هلیکوباکتر پیلوریه دکتر آنتی بیوتیک واسه درمان عفونت های باکتریایی تجویز می کنه.
رژیم غذایی – دوری از غذاهایی تحریک کننده معده مانند ( غذاهای ادویه دار، غذاهای براساس گوجه فرنگی، غذاهای مرکبات، شکلات، قهوه، نعناع، سیر و پیاز ) ممکنه به کم شدن نشونه های سوزش سردل کمک کنه. خوراکیای سرپایی و غذاهای ملایم مانند کراکر، ذرت، برنج و چیزای دیگه ای به جز اینا هم اینکه می تونه به کاهش ریفلاکس کمک کنه.
تنظیم احساسات – آموزش مدیریت استرس با روشای مانند یوگا، تنفس عمیق، مدیتیشن و دعا می تونه به آرامش بدن خود فرد کمک و دلیل کاهش ساخت اسید معده شه.
تغییر روش زندگی – از دست دادن وزن ممکنه احساس سوزش در معده رو در افراد دارای اضافه وزن یا چاق با کاهش فشار بر دریچه مری کم کنه. ورزش منظم، قطع سیگار و نخوردن الکل هم به بهتر شدن سلامت دستگاه گوارش کمک می کنه.

مطالب در رابطه

  • زخم معده
  • تغذیه در ورم معده
  • بهترین درمانا واسه آنفلوانزای معده

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *