فهرست بستن

احساس سوزش ریه ها | درد

: احساس سوزش ریه ها، درد

: درد قفسه سینه یه علامت غیر عادی نیس و بسته به نشونه های دیگه و هم اینکه عوامل خطر، می تونه بسیار جدی و وضعیت بالقوه تهدید کننده زندگی باشه. از سوزش سر دل تا حمله قلبی و عفونت تنفسی، درد قفسه سینه به تنهایی می تونه در تشخیص سخت باشه.

طبیعت درد ممکنه بعضی وقتا کمک کنه. مثلا، سوزش معده معمولا به عنوان یه درد سوزشی سینه ارائه می شه در حالی که حمله قلبی معمولاً باعث درد قفسه سینه می شه. با این حال، این خصوصیات منحصر به یه شرط یا یه عضو نیس. بعضی وقتا شرایط ریه ممکنه با احساس سوزش همراه باشه.

دلیل سوختن ریه ها چیه؟

یه درد یا احساس سوختن قفسه سینه به خودی خود حتماً به دلیل ریه نیس. اندامای مختلفی در چاله قفسه سینه هست هر چند به اندازه چاله شکم به اندازه کافی بزرگ نیس و یا به صورت محکم بسته شده. مری، قلب و ریه ها بعضی از اعضای اصلی در قفسه سینه هستن. اگه درد قفسه سینه سوزاننده با تنفس بدتر و همراه با نشونه هایی مانند سرفه و تنفس غیر طبیعی مانند صدای ویزینگ یا تنگی نفس باشه شایدً به دلیل مشکلات ریویه.
بیشتر سوزش درد قفسه سینه به رفلاکس اسید نسبت داده می شه. معده اسیدی مری رو تحریک می کنه و موجب سوزش می شه. با این حال، حتی یه حمله قلبی ممکنه بعضی وقتا حتی یه حمله قفسه با درد سینه سوزاننده بیشتر از فشار دادنه درمورد حمله قلبی، درد قفسه سینه همراه با درد بازو، گردن یا فک، با عرق کردن زیادتر از اندازه، تنگی نفس و یا سرگیجه، نیاز به مراقبت فوری پزشکی داره. درد ریه می تونه همیشه از اورژانس پزشکی بهره مند باشه و هم اینکه نیاز به توجه داره.

درد هنگام تنفس

تنفس معمولاً دلیل هیچ احساس خاصی نیس. معمولا هر دو روند استنشاق و خروج بدون درد هستن. با این حال، مواردی هست که تنفس دردناکه. از اونجایی که ریه ها مسئول رد و بدل کردن گاز هستن که از راه استنشاق آسون کردن می شه این منبع شاید درد هنگام تنفسه. این درد همیشه از خود ریه ها نیس. اندامهای همسایه و ساختارهای دور و بر ممکنه منبع درد باشن اما به اشتباه به ریه ها نسبت داده می شه چون درد با تنفس ایجاد میشه یا بدتر می شه.

درد هنگام دویدن

درد سوزشی قفسه سینه در حال دویدن ممکنه در هر فرد اتفاق بیفته مخصوصا وقتی که یه فرد در این سطح فعالیت بدنی نیس. این شامل کودکان و بزرگسالانه. در حالی که درد بیشتر به وجود اومده به وسیله ریه ها هستش نگرانیای دیگه هم هست. قلب ممکنه منبع درد باشه چون قلب در طول این دوره های توجه فیزیکی خیلی با جدیت و تلاش زیاد کار می کنه. افراد گرفتار به مریضی عروق کرونر به طور خاص ممکنه دچار استرس زا یا حتی حمله قلبی به دلیل اعمال جسمی به دلیل انجام کار باشن.

درد هنگام سرفه

سرفه فرایندیه که محدود به ریه ها نیس. این می تونه در هر کجا در امتداد دستگاه تنفسی، از جمله راه های هوایی بالا و پایین حرکت کنه. درد قفسه سینه با سرفه ممکنه از راه های هوایی پایین (تراشه و برونش) و هم ریه ها بوجود آید. با این حال، روند سرفه بدون توجه به محل جراحی، ممکنه منتهی به درد قفسه سینه شه حتی اگه ریه ها مریض نیستن. دیواره قفسه سینه ممکنه در طول سرفه موندگار شه. افزایش فشار داخل قفسه سینه در طول سرفه هم اینکه ممکنه باعث درد به وجود اومده به وسیله ارگانهای مریض مانند قلب شه.

علل درد ریه سوزونده

بعضی از دلیلای درد سوزشی قفسه سینه در زیر بحث شده. با این حال، دیگه علل درد سوزشی قفسه سینه هم باید روش زوم بشه. حتی وقتی که علائم دلیل رو به وجود اومده به وسیله ریه تلاش می کنن مهمه که یادتون باشه که اندامای چاله قفسه سینه در نزدیکی همدیگه قرار دارن. پس ممکنه این علائم گمراه کننده باشن.

تروما

آسیب به ریه ها ممکنه از راه عوامل جور واجور اتفاق بیفته. دود، گاز سمی و استنشاق گرد و غبار، استفراغ، غذا یا مایعات و حتی بزاق که به راه های هوایی وارد می شن می تونن به ریه برسن و باعث آسیب شن. این ممکنه باعث ایجاد شرایطی مانند پنومونی آسپیراسیون یا پنوموکونیوزیس شه. عکس العمل آلرژیک به این مواد ممکنه دلیل ایجاد شرایطی مثل پنومونیت حساسیت شه.

آسم

آسم بیشترً یه مریضی از راه های هوایی پایین تر و مخصوصا برونشه. با این حال، اثرات در آخر بر ریه هم تاثیر میذاره. در آسم، برونشا تنگ می شن. این به دلیل ترکیبی از برونکوسپاسم (سفت کردن عضلات کوچیک در دیواره برونش) و هم اینکه تجمع مخاط در برونشه. در نتیجه روی جریان هوا به داخل و خارج از ریه ها موثره. درد قفسه سینه وقتی که اتفاق می افته بیشتر احتمال داره در طول حملات آسم اتفاق بیفته.

پلورزی

ریه ها به وسیله غشاهای شناخته شده به نام پلورا محاصره شدن. وقتی پلورا ملتهب می شه اون پلوریت یا پلورزی نامگذاری می شه. و موقع تنفس یا سرفه باعث ایجاد درد شدید قفسه سینه می شه. بیشتر زمانا پلورزی به دلیل عفونته. پوشش دور و بر قلب (Pericadium) می تونه موجب درد مشابه موقع تنفس عمیق و سرفه وقتی که اون شعله وره (پریکاردیت).

پنومونی، پنومونیت و پنوموکونیزیس

پنومونی یه الگوی گسترده واسه التهاب ریه ها به هر علتیه. بیشتر زمانا پنومونیه به عفونت ریه مربوط می شه ویروس، باکتری یا در موارد نادر ممکنه قارچی باشه. با این وجود، پنومونی هم اینکه می تونه به دلیل تروما اتفاق بیفته که با پنومونی آسپیراسیون دیده می شه.
پنومونیت معمولاً به علل غیر عفونی التهاب ریه مانند داروها، استنشاق قارچ و یا تابش اشعه اشاره میکنه. وقتی که گرد و غبار معدنی موجب آسیب به ریه ها می شه این به عنوان پنوموکونیوزیس شناخته می شه. هم اینکه گرد و غبار عامل شناخته شده همونطور در مورد آزبستوز، سیلیکوزیس و پنوموکونیزوزیس کارگران زغال سنگه.

آمبولی ریه

آمبولی ریوی Embolism در جاییه که لخته خون باعث انسداد شریان ریوی می شه که خون رو از قلب به ریه ها منتقل می کنه. این لخته معمولاً از رگای عمیق پا بالا میره و از راه قلب به ریه منتقل می شه. مشکل در عرضه خون به ریه ها می تونه منتهی به انفارکتوس ریوی شه (مرگ سلولای ریه ای آسیب دیده).

سرطان

سرطان ریه یکی از شایع ترین سرطانا در مردان و زنونه. شکلای جور واجور مختلفی از سرطان ریه هست اما بیشتر اونا به سیگار کشیدن تعلق دارن. سرطان هم اینکه می تونه از پوشش در دور و بر ریه (پلورا) ایجاد شه. این ممکنه با یه میزبان عامل خطر همراه باشه اما مزوتلیومای پلور بیشتر به دلیل قرار گرفتن در برابر آزبسته. بعضی وقتا سرطان از بقیه organsا، مانند کلیه، می تونه به ریه ها (متاستاز) گسترش یابد.

پنوموتوراکس و هموتوراکس

پنوموتوراکس هم به عنوان یه ویرانی ریه شناخته می شه و وقتی اتفاق می افته که ریه نمی تونه به درستی گسترش یابد. این بیشتر به دلیل جمع شدن هوا در فضای پلور در دور و بر ریه س. بیشتر این موارد باعث آسیب به قفسه سینه می شه. اگه خون در فضای پلور تخلیه شه این به عنوان یه هموتراکس شناخته می شه. خون می تونه مانع گسترش ریه شه و می تونه تجمع مایع در دور و بر ریه رو زیاد کنه.

مقاله های در رابطه

  • درد جناغ سینه
  • درد در سمت راست قفسه سینه

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *