دسترسی به منابع مقالات : بررسی نقش دفاتر پیشخوان در رضایتمندی روستائیان استان سمنان۹۲- قسمت ۱۲

۲-۸- شهر الکترونیکی
تمامی این هدف ها برای ایجاد یک شهر الکترونیکی است ، شهری که تمامی امکانات آن به صورت الکترونیکی انجام می گیرد . هر فردی در خانه خود می تواند نیازهای خود را برآورده کند ، نیازری به بیرون رفتن از خانه نیست ، طبعاٌ ترافیک چندانی در آن کشور وجود ندارد و احتمالاٌ نرخ بیکاری نیز در آن شهر پایین است . شهر هوشمند یا الکترونیکی نمادی از یک دولت الکترونیکی است . شهر الکترونیکی به مجموعه شهرهایی اطلاق می گردد که کلیه خدمات ،نیازها و ارتباطات از طریق شبکه های اینترنتی قابل انجام باشد.(شیرکوند؛۱۳۸۴؛۵)باید از یک زیر بنا و زیر ساخت اطلاعاتی و مخابراتی پیشرفته ای برخوردار بوده به نحوی که مردم می توانند از طریق رایانه ها در تمامی خانه ها ،مدارس ،ادارات و … به هم مرتبط شوند . برای این کار رایانه ها را به یک وسیله اطلاعاتی چند منظوره تبدیل می کنند که کاربرد های تلفن ، تلویریون و رابانه را در خود جمع کرده و می تواند صدا ، تصویر ، متن و داده ها را در اختیار کاربر قرار دهد . کلیه امور تجاری و بازرگانی به صورت الکترونیکی و با استفاده از سیستم online انجام می شود . آموزش ، مدیریت ، خدمات و سایر ارتباطات اداری و اجتماعی از طریق شبکه های محلی و منطقه ای انجام می شود. شاید تمامی این مواردی که اشاره شد به نظر آرمان گرایانه به نظر می رسند ولی واقعیت این است که در برخی از کشورهای جهان این موضوع به واقعیت تبدیل شده و دیگر نمی توان تحقق آن را رویا دانست. در ادامه به چند شهر الکترونیکی اشاره می شود .
بعضی از این زیر ساخت ها که در دبی پیاده شده را این چنین معرفی می کنند:
۱-Dubai Media City ‌
‌ این‌ مجموعه‌ جهت‌ موسساتی‌ که‌ در زمینه‌ رسانه‌های‌ الکترونیک‌ مانند رادیو، تلویزیون، روزنامه‌ها، مجلات‌ و سینما فعالیت‌ دارند ایجاد شده‌ و کلیه‌ امکانات‌ و خدمات‌ لازم‌ جهت‌ فعالیت‌ اینگونه‌ موسسات‌ را در اختیار آنها قرار می‌دهد.
۲-Data Fort
مجموعه‌ای‌ که‌ جهت‌ امنیت‌ اطلاعات‌ بوجود آمده‌ و مکانیزم‌های‌ لازم‌ برای‌ اطمینان‌ از امنیت‌ اطلاعات‌ را اجرا می سازد
تلاش‌ این‌ مجموعه‌ این‌ است‌ تا موسسات‌ و شرکتهای‌ فعال‌ در شهر اینترنتی‌ بتوانند باخیال‌ آسوده‌ از حملات‌ احتمالی‌ اینترنتی‌ و دزدی‌ اطلاعات، به‌ کسب‌ و کار خود مشغول‌ شوند.
۳-Knowledge Village ‌
‌ گسترش‌ آموزش‌ الکترونیک‌(E-Learning) و بازار وسیع‌ آن‌ باعث‌ شده‌ است‌ تا شهر اینترنتی‌ دبی‌ اقدام‌ به‌ احداث‌ «دهکده‌ دانش» بنماید. این‌ مجموعه‌ کلیه‌ امکانات‌ لازم‌ برای‌ فعالیت‌ موسسات‌ آموزش‌ مجازی‌ را در اختیار آنها قرار داده‌ و این‌ موسسات‌ می‌توانند بااستفاده‌ از امکانات‌ زیربنایی‌ مناسب‌ موجود در مجموعه‌ به‌اجرای‌ پروژه‌های‌ آموزش‌ از راه‌ دور خود بپردازند. هم‌اکنون‌ تعدادی‌ از دانشگاههای‌ معتبر جهانی‌ در حال‌ راه‌اندازی‌ بخش‌ آموزش‌ الکترونیک‌ خود در شهر اینترنتی‌ دبی‌ می‌باشند.
۴-First Step ‌
‌به‌منظور حمایت‌ از موسسات‌ نوپا که‌ مایل‌ به‌ شروع‌ فعالیت‌ در شهر اینترنتی‌ دبی‌ می‌باشند، طرح‌ حمایتی‌first Step اجرا شده‌ است. با استفاده‌ از این‌ طرح‌ شرکت ها حداکثر برای‌ مدت‌ ۳ سال‌ می‌تواند با شرایط‌ سهل‌ و ارزان‌ از امکانات‌ شهر اینترنتی‌ دبی‌ استفاده‌ نموده‌ و در صورت‌ موفقیت‌ کسب‌ و کارشان‌ از این‌ مجموعه‌ حمایتی‌ خارج‌ شده‌ و در مجموعه‌ اصلی‌ به‌ ادامه‌ فعالیت‌ بپردازند.
۲-۹- جامعه الکترونیکی
ماحصل تمامی این بحث ها ایجاد یک جامعه الکترونیکی است . جامعه ای که در آن فناوری اطلاعات در تمامی بخش ها ریشه دوانده است . اثرات آن برای تمامی افراد ملموس است.موردی که از اصطلاح جامعه اطلاعاتی در چارچوب جامعه‌شناسی اخذ می‌شود مبتنی بر فعالیت‌های متنوعی است که به نحو مستقیم با تولید، توزیع، و کاربرد اطلاعات مرتبط است و بر این قرار بنیان اقتصاد دانش بر کالا و خدمات مؤثر واقع شده و به نوعی ارتباطات محور عملکرد کاربردی در عرصه جامعه واقع می‌شود
و اما نباید فراموش کرد که هدف از این همه هزینه و تلاش برای توسعه جامعه الکترونیکی  رسیدن به برابری است ، برابری که با آزادی حاصله از فناوری اطلاعات همراه است . جامعه اطلاعاتی، جامعه‌ای خواهد بود که در آن در عین حال که آزادی گسترش پیدا خواهد کرد، باید به برابری هم توجه شود. بنابراین برخلاف تجربه‌های گذشته که برخی از جوامع مثل جوامع غربی بیشتر کوشش کردند، در جهت آزادی‌گرایی پیش بروند و به برابری کمتر توجه کنند یا کشورهای سوسیالیستی که کوشش کردند با تکیه بر سیاست برابری و آزادی را از بین ببرند، باید آزادی و برابری با هم توام گردد و جامعه اطلاعاتی آینده، جامعه‌ای مبتنی بر آزادی و برابری باشد.
۲-۱۰- تجارت الکترونیکی
دولت در این راستا با توجه به فواید فناوری اطلاعات تلاش به توسعه این تکنولوژی در تجارت کرده است . بحث تجارت الکترونیکی نامی است که امروزه ما از زبان هر مقام و مسئولی می شنویم در این رابطه حتی قانون تجارت الکترونیکی نیز طرح شده است .(عبادی؛۱۳۸۰؛۱۲)همان طور که از نام این رشته نیز برمی‌آید ما در اینجا با سه عنوان مختلف مواجه هستیم ابتدا حقوق، سپس تجارت و پس از آن الکترونیک. هر یک از اینها به تنهایی و به تفصیل رشته قابل توجهی از مباحث را شامل می‌شوند، تعاریف مختلفی به این منظور پیشنهاد شده است. عده‌ای معتقدند تجارت الکترونیک یعنی فروش کالا و خدمات با کامپیوتر از طریق اینترنت. این تعریف هر چند درست می‌نماید لیکن به نظر می‌رسد جامعیت کاملی ندارد.
تعریفی دیگر نیز این چنین می‌گوید: کاروکسب و فعالیت‌های هدفمند توأم با داده‌های فنی که با کمک وسایل الکترونیکی به انجام می‌رسد. این تعریف نیز هر چند عرصه‌هایی را به تعریف اول می‌افزاید لیکن برای کامل شدن آن لازم است تعریف سوم را به آن دو ملحق و یک تعریف کامل ارائه دهیم. متن سوم (قانون تجارت الکترونیک)تجارت الکترونیک را پردازش و انتقال الکترونیکی داده می‌شمارد. البته این داده بایستی ارزش انتقال داشته باشد و البته می‌تواند شامل: متن، صدا، تصویر و غیره نیز بشود. ماده ۳ قانون به تفسیر متون خود و راه‌های ممکن می‌پردازد. قانونگذار اولین شرط را برای تفسیر توجه به خصیصه بین‌المللی بودن اینترنت می‌داند برعکس محیط بین‌المللی رئال، محیط سایبر دارای حدود و ثغور مشخص نیست و هر چقدر سعی شود تا مرزها و گمرکات فعال گردند چنین اتفاقی نخواهد افتاد. دومین خصوصیت واقعیت ترانس‌نشنال در تجارت الکترونیک است. علاوه بر اینترنشنال بودن این خصوصیت نیز وجود خواهد داشت.(مسعودی؛۱۳۸۵؛۱۸) هر چند موقعیت فراملی را می‌توان از وضعیت بین‌المللی تفکیک کرد لیکن عدم توجه به قرابت آن دو و نیاز فراوان قواعد فراملی به قواعد بین‌المللی مقداری گمراه‌کننده نیز خواهد بود. شرط سوم تفسیر هم رعایت حسن نیت در انجام تفسیر می‌باشد».
ابزارهایی نظیر کارت های اعتباری ،خدمات پس از فروش ، پست الکترونیکی و هزاران روش و راهکار و ابزار وجود دارد که به ما در زمینه گسترش تجارت الکترونیکی کمک می کند ، امروزه تجارت الکترونیکی یک ضرورت است ، بحث کارت های اعتباری و حتی امضای الکترونیکی در پست الکترونیکی سالهاست که در بسیاری از کشورها جا افتاده است و ما هنوز در اول راه هستیم . این اعمال سبب می شود که هزینه ها کمتر و کارایی بالاتر برود .
امروزه تجارت الکترونیکی در آسیا نیز جایگاه خود را به تدریج می یابد . در ادامه در جدول شماره ۱برآوردی از عواید حاصل از تجارت الکترونیکی که توسط کمیسیون تخصصی اطلاع رسانی اقتصادی, بازرگانی و تجارت الکترونیکی ارایه شده است مطرح می شود:
جدول (۲-۱). برآورد عواید حاصل از تجارت الکترونیکی در منتخبی از کشورهای آسیا(۲۰۰۱)

مالزی ۱۰۰۰ میلیون دلار
سنگاپور ۸۰۰ میلیون دلار
تایلند ۲۰۰ میلیون دلار
اندونزی
دانلود متن کامل این پایان نامه در سایت abisho.ir