فهرست بستن

نکات مهم برای کسب موفقیت در زندگی

۱۰ نکته مهم واسه کسب موفقیت در زندگی

موفقیت در زندگی چیزیه که همه آدما واسه اون تلاش می کنن و هر کسی در زندگی شکستایی می خوره و بعضی وقتا بعضی از این شکستا بسیار ناخوشایند هستن. تنها چیزی که افراد موفق رو از بقیه جدا می کنه، اینه که اونا چیجوری به شکست عکس العمل نشون میدن. وقتی که با مشکلات مواجه میشین، باید تصمیمی بگیرین… می خواین اجازه بدین تا بهونه ای واسه شکست تون باشن یا اونا رو به داستان موفقیت خود تبدیل می کنین؟ وقتی که دارای نگرشی درست باشین، شکست درس زندگی واسه تون میشه. با این نگاه، با اینکه شکست در روال عادی تون معطلی انداخته، به شما این فرصت رو میده تا به دنبال راه حلای جدید برید.

مشکلات

یافته های مطالعه یه روانشناس به نام آلبرت باندورا نشون میده که نگاهامون چقدر در روبرو شدن با شکست مؤثر هستن. در این مطالعه، از دو گروه خواسته شد تا تکلیف مدیریتی برابری بکنن. به اولین گروه گفته شد که هدف این تکلیف، امتحان توانایی مدیریتی اوناس. و به گروه دیگه گفته شد که مهارتای لازم واسه انجام این تکلیف قابل پیشرفت بوده و این کار فقط فرصتی واسه تمرین و پیشرفته. حقه محققان این بود که تکلیف اونقدر سخت بود که همه شرکت کنندگان در انجام اون شکست می خوردند. وقتی که به گروه اول فرصتی دوباره واسه تکرار تکلیف داده می شد، به دلیل اینکه احساس می کردن اولین شکست شون به دلیل کمبود تواناییای شون بوده، هیچ پیشرفتی نداشتن یا پیشرفت بسیار کمی از خود نشون می دادن. در مقابل، گروه دوم که هر شکست رو به عنوان فرصتی واسه یادگیری می دیدن، با هر بار تلاش نتیجه بهتری می گرفتن. این گروه حتی اعتماد به نفس بیشتری نسبت به گروه اول داشتن.
اعتماد به نفس

مانند شرکت کنندگان در مطالعه باندورا، هرکی می تونه شکست خود رو به عنوان بازتابی از تواناییای خود یا به عنوان فرصتی واسه پیشرفت ببینه. دفعه بعد که شکست رو تجربه کردین، به جای احساس دلسوزی و ترحم به حال خودتون، بر اون چیزی که تحتِ کنترل تونه یعنی نگاه تون، تمرکز کنین.

بعضی از بهترین درسا در زندگی، سخت ترین درسایی هستن که باید قبول شون کنین و نسبت به اونا نگاه صحیحی داشته باشین. اینجور درسایی انعطاف پذیری و اندازه میل شما به یادگیری رو به رقابت می کشن. پس اگه اونا رو هر چی زودتر قبول نکنین، جزو همون سخت ترین درسا خواهند موند و به بهترین درسا تبدیل نمی شن.

۱. اولین قدم همیشه سخت ترین گامه

وقتی که می خواین به چیزی مهم برسین، اولین قدم اینه که بدون ترس و حتی با اعتماد به نفس بالا جلو برید. وقتی که جرأت برداشتن اولین قدم رو داشته باشین، اضطراب و ترس تون از بین میره. آدمایی که با اعتماد به نفس و سریع به سراغ اولین قدم می رن، قوی تر از بقیه نیستن، بلکه آموخته ان که این کار منتهی به نتایجی فوق العاده می شه. اونا می دونن که ترس از شروع، همیشه هست و طفره رفتن فقط رنج و عذاب شون رو طولانی تر می کنه.

اضطراب

۲. رسیدن به چیزای خوب، زمان بره

یه درس زندگی اینه که بدونین موفقیت بیشتر از هر چیز، نیازمند صرف زمان و تلاشه. مَلکُم گِلَدوِل، نویسنده مشهور کانادایی پیشنهاد کرده که تسلط بر هر چیزی، نیازمند ۱۰ هزار ساعت تمرکز بدون خستگیه. خیلی از افراد موفق با این پیشنهاد موافق هستن. هنری فورد رو در نظر بگیرین که اول دو تجارت اتومبیل راه اندازی کرد که هر دو شکست خوردند و در آخر در سن ۴۵ سالگی کارخانه فورد رو تأسیس کرد. هم اینکه، آرتور هَری برنستین که کل زندگیش رو صرف نوشتن کرده بود، در سن ۹۶ به یکی از نویسندگان پرفروش تبدیل شد. وقتی که در آخر موفق میشین، متوجه میشین که راهی که طی کردین، بهترین بخش از این موفقیت بوده.

۳. مشغولیت برابر با تولید کننده بودن نیس

به دور و بریا تون نگاه کنین. همه اونا مشغول به نظر می رسن، از یه جلسه به جلسه دیگه می رن و بسیار کار می کنن. با این حال چه تعداد از اونا واقعا تولید کننده هستن و در مراحل بالای موفقیت قرار دارن؟ موفقیت به وجود اومده به وسیله حرکت و فعالیت نیس، بلکه از تمرکز شکل میگیره؛ یعنی مطمئن شید که از زمان تون به طور کا رآمد و تولید کننده استفاده کردین. تعداد ساعات شما در روز مانند دیگرونه، پس هوشمندانه ازش استفاده کنین. هم اینکه یافته های و نه تلاشای تون، مهم هستن. پس مطمئن شید که تلاشای تون در جهت انجام تکالیفی هستن که به نتیجه منجر می شن.

۴. کنترل تون همیشه کمتر از میزانیه که می خواین

شرایط بسیاری در زندگی هست که باعث کاهش کنترل بر یافته های می شه. با این حال می تونین کنترل کنین که تا چه حد به چیزایی که خارج از کنترل تون هستن عکس العمل نشون بدین. عکس العمل شما چیزیه که یه اشتباه رو به یه تجربه یادگیری تبدیل می کنه و شما رو مطمئن می سازه که با یه پیروزی، اعتماد به نفس کاذب پیدا نمی کنین. شما نمی تونین در هر مقابله ای پیروز شید اما با نگاه درست، همیشه می تونین برنده باشین.

۵. شما مثل آدمایی هستین که زمان تون رو با اونا می گذرونین

باید بسیار علاقه مند باشین که دور و بر تون پر از آدمایی باشه که الهام بخش تون هستن و در شما «میل به بهتر بودن» رو ایجاد می کنن. اما با آدمایی که به شما احساس منفی القا می کنن، چیکار باید کرد؟ به چه دلیل به اونا اجازه می دین که بخشی از زندگی تون باشن؟ هرکی که باعث می شه احساس بی ارزشی، اضطراب یا بی اشتیاقی کنین، در حال تلف کردن وقت شماس و شاید باعث می شه شمام مثل خودش شید. زندگی کوتاه تر از اون هستش که زمان تون رو با اینجور آدمایی سپری کنین، پس اونا رو از زندگی تون خط بزنین.

۶. بزرگ ترین مشکلات ، ذهنی هستن

تقریبا همه مشکلات به دلیل اینه که ما در زمان سفر می کنیم؛ به گذشته فکر می کنیم و حسرت کارایی که انجام دادیم رو می خوریم، آینده رو تصور می کنیم و در مورد اتفاقایی که هنوز اتفاق نیفتادن مضطرب میشیم. بسیار آسونه که به گذشته بریم یا در آینده سیر کنیم، اما هر زمان این اتفاق واسه تون اتفاق افتاد، بدونین که نگاه تون رو از چیزی که در کنترل تونه، یعنی زمان حال، از دست دادین.

۷. ارزش شما باید داخلی باشه

درس زندگی دیگری که می تونین بیاموزید اینه که زمان و انرژی خودتون رو با مقایسه خودتون با بقیه از دست ندین. وقتی که به خاطر کاری که انجام دادین احساس خوبی دارین، اجازه ندین نظرات یا نتیجه های کس دیگه ای، این احساس رو از شما بگیره. با اینکه شدنی نیس که عکس العملای تون به چیزی که بقیه در مورد شما فکر می کنن رو به طور کامل از بین ببرین، احتیاجی نیس که خودتون رو با بقیه مقایسه کنین و همیشه می تونین نظرات بقیه رو جدی نگیرید. با این کار، هر چی بقیه فکر کنن یا بکنن بی اهمیته و ارزش شما از درون تون ناشی می شه. جدا از اینکه بقیه در مورد شما چه فکری می کنن، یه نکته قطعیه: شما هیچ وقت به همون خوبی یا بدی که اونا میگن نیستین.

۸. همه حامی تون نیستن

در واقع بیشتر ادما از شما پشتیبانی نمی کنن. بعضی از افراد شما رو با منفی بافی، خشونت منفعلانه، خشم یا حسادت اشباع می کنن؛ اما هیچ کدوم از اینا مهم نیس، چون به قول دکتر سوس، نویسنده آمریکایی:

آدمایی که مهم هستن (به منفی بافیا) اهمیت نمی دن، و آدمایی که (به منفی بافیا) اهمیت میدن مهم نیستن.

شاید نمی تونین پشتیبانی همه رو جلب کرد و شک نداشته باشین نمی تونین تموم زمان و انرژی تون رو صرف کنین تا بر آدمایی که حامی تون نیستن پیروز شید. توجه نکردن به نظرات کسائی که مهم نیستن، زمان و انرژی شما رو واسه افراد و چیزایی که واسه تون اهمیت دارن، نگه می داره.

۹. کمال وجود نداره

هدف تون رو کمال تعریف نکنین چون وجود نداره؛ چراکه آدما به دلیل ذات شون جایزالخطا هستن. وقتی که هدف شما کمال باشه، همیشه حس غر زدن از شکست دارین که باعث می شه بخواین دست از تلاش بکشین یا کمتر تلاش کنین. و در آخر کل وقت خود رو صرف افسوس خوردن واسه شکست در رسیدن به چیزی یا اون چیزی که باید به شکل متفاوت انجام می دادین، می کنین. به جای اینکار باید از چیزی که به دست آورده اید هیجان زده باشین و واسه اون چیزی که قراره در آینده به دست بیارین اشتیاق داشته باشین.

۱۰. ترس اولین منبع حسرته

وقتی همه چیز انجام شد و تموم شد، به خاطر شانسایی که داشتین و استفاده نکردید بیشتر از شکستاتون تأسف می خورین. از خطر کردن نترسین. افراد بیشتر میگن: «بدترین اتفاقی که ممکنه برات بیفته چیه؟ تورو خواهد کشت؟» با این حال، مرگ بدترین چیزی نیس که می تونه واسه تون اتفاق بیفته؛ بلکه بدترین اتفاق اینه که اجازه بدین از درون بمیرید، در حالیکه هنوز زنده هستین.

جمع بندی: دست به کار شید

افراد موفق هیچ وقت دست از یادگیری برنمی دارن. اونا از اشتباهات شون درس گرفته و از پیروزیای شون یاد می گیرن، و همیشه خودشون رو واسه بهتر شدن، تغییر میدن.

برگرفته از: linkedin